Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell požádal námořní síly evropských zemí, aby začaly hlídkovat v Tchajwanském průlivu

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Josep Borrell, šéf diplomacie Evropské unie, požádal námořní síly evropských zemí, aby začaly hlídkovat v Tchajwanském průlivu, který se nachází mezi Čínou a Tchaj-wanem. Tuto výzvu uvedl v nedělním článku publikovaném ve francouzském týdeníku Journal Du Dimanche.

Tchaj-wan je "pro nás důležitý z ekonomického, obchodního i technologického hlediska. Z tohoto důvodu vyzývám námořní síly evropských zemí, aby hlídkovali v Tchajwanském průlivu," napsal Borrell.

Podle jeho slov by se tím demonstrovalo odhodlání Evropy zajistit svobodu mořeplavby "v této naprosto klíčové oblasti."

Šéf zahraniční a bezpečnostní politiky EU již v úterý, během debaty o Číně v Evropském parlamentu prohlásil, že jakýkoli čínský zásah vůči Tchaj-wanu - by kromě jiných aspektů - představoval pro EU i obrovské ekonomické riziko, neboť tato ostrovní země hraje strategickou roli při výrobě nejmodernějších polovodičů .

Peking nedávno uskutečnil v okolí Tchaj-wanu třídenní rozsáhlá vojenská cvičení, v rámci kterých nacvičoval simulace útoků či blokádu ostrova.

Témata:  Josep Borrell Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy