Wallace řekl, že dodávka zbraní pomůže Ukrajině bránit se proti ruskému těžkému dělostřelectvu. "Naše pokračující podpora vysílá velmi jasný vzkaz, že Británie a mezinárodní společenství jsou nadále proti této ilegální válce a budou stát bok po boku a poskytovat Ukrajině obrannou vojenskou pomoc, aby se mohla bránit Putinově invazi," prohlásil Wallace.

Británie podle agentury Reuters Ukrajině poskytne také významný počet přesně naváděných raket M31A1. Už dříve Británie Ukrajině poskytla pokročilé zbraňové systémy a vycvičila tisíce ukrajinských vojáků.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová na konferenci, která hostí několik evropských ministrů obrany, oznámila navýšení dánské finanční pomoci Ukrajině o 110 milionů eur (téměř 2,7 miliardy korun). "Toto je válka o hodnoty, na nichž stojí Evropa a svobodný svět. Dnes znovu potvrzujeme svůj závazek podporovat Ukrajinu," řekla Frederiksenová.

Podle Reuters bude celková dánská pomoc Ukrajině od začátku války obnášet více než tři miliardy dánských korun (zhruba deset miliard korun českých). Více než polovina dnes ohlášené pomoci má být použita na obstarání zbraní a podporu výroby zbraní. Ze zbytku mají být financovány dodávky dánských zbraní a vojenského vybavení a také výcvik vojáků.

Dánsko už vpředvečer konference oznámilo, že se zapojí do výcviku ukrajinských vojáků a důstojníků v Británii i na svém území.

Konference, kterou společně pořádají Dánsko, Británie a Ukrajina, má projednat dlouhodobou podporu Ukrajině po ruské invazi. Tu Moskva nazývá speciální operací, jejímž cílem je zajistit Rusku bezpečnost před údajnou rozpínavostí NATO.

reklama