Po jakémkoliv ohrožení britských národních zájmů Pekingem bude následovat "rychlá a rázná reakce", píše se v dokumentu. Obchodní spolupráce mezi Čínou a Británií a investice ale mohou být "oboustranně výhodné". Británie také uznává, že sama nemá sílu Čínu ovlivnit, chce proto spolupracovat se spojenci, cituje z dokumentu Reuters.

Jednání o otázce Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje jako svou součást, nesmí být podle Británie jednostranná.

Premiér Rishi Sunak ještě v létě označil Čínu za "největší dlouhodobou hrozbu pro Británii". Mezitím zaujal zdrženlivější postoj a v nové strategii se o Číně píše jako o "epochální a systémové výzvě", upozorňuje na posun agentura DPA.

Prohlubující se partnerství Ruska a Číny je "velmi znepokojivé", stejně tak spolupráce Ruska a Íránu. Hrozba ze strany Íránu roste a od roku 2022 se tamní režim pokusil zabít nebo unést 15 britských občanů nebo lidí žijících v Británii, uvádí nová britská strategie.

Server inews mezi klíčová sdělení nového dokumentu řadí i hrozbu eskalace konfliktů, a to zejména v Evropě, a britskou snahu o obnovení vztahů s Evropskou unií. Teroristická hrozba ve světě je nadále přítomná, rizikem jsou i radikalizovaní jednotlivci v Británii, cituje server z dokumentu.

Británie si podle agentury Reuters uvědomuje rostoucí význam jaderné energie pro své bezpečnostní, energetické a hospodářské potřeby a ještě letos zveřejní obrannou jadernou strategii. Tento plán bude "proaktivně hledat příležitosti ke sladění dodávek civilních a obranných jaderných podniků", uvedla vláda v novém dokumentu.

Britská vláda představila novou bezpečnostní strategii v roce 2021. Po začátku ruské útočné války proti Ukrajině byl dokument revidován, jeho nové znění bylo zveřejněno dnes.

reklama