Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie po královnině smrti nebude stejná jako dřív, soudí francouzský tisk

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Instagram The Royal Family

Británie vstoupila do neznáma a už nikdy nebude stejná jako dřív, uvádí francouzský list Libération po čtvrtečním úmrtí královny Alžběty II. Francouzský tisk se dnes zaměřuje také na to, jak bude vypadat éra Charlese III., který se smrtí své matky stal britským panovníkem.

I když se Britové na smrt ženy, jež skonala ve věku 96 let, připravovali dlouho, přesto zažívají pocit ohromné změny, protože Alžbětu II. mnozí vnímali jako ostrov stability, uvádí Libération. Prošla historií celého století, aniž projevila slabost nebo se vzdala. Jakkoli byla královnina smrt přirozená, má v sobě destabilizující prvek.

Charlese III. čeká jediný úkol - uspět a nezklamat, soudí deník Le Monde. Podle něj se očekává, že tento 73letý muž zajímající se o ekologická a sociální témata bude jiný monarcha než matka - modernější, možná více angažovaný. Je to muž složité povahy, někdy zesměšňovaný, od narození předurčený k vládnutí, avšak čekající desetiletí v předpokoji a v matčině stínu. Charlesovým osudem i dramatem bude obstát po období matčiny vlády, jejímiž atributy bylo trvání, odolnost a smysl pro povinnost.

Podle listu Les Echos Alžbětina smrt způsobila Británii smutek a oslabila britskou korunu. Charles III. by si přál instituci monarchie soustředit pevněji kolem svých potomků. Ujme se koruny, avšak postrádá matčinu auru i charisma. Les Echos k článku o budoucnosti Británie připojil výsledek loňského průzkumu společnosti Ipsos Mori, který srovnal spokojenost Britů s prací královny, tehdejšího korunního prince Charlese a jeho syna Williama. Charles v něm skončil jako poslední - s 61 procenty příznivců, William druhý se 73 procenty a Alžběta II. jednoznačně první s 82 procenty.

Za velkou královnu ztělesňující pevnost Anglie označil Alžbětu II. deník Le Figaro. Podle listu Alžběta monarchii zmodernizovala, její pravidelná vystoupení k veřejnosti dodávala po sedm desetiletí rytmus britské společnosti. Alžběta byla podle listu historickou osobností už za života. Dokázala stmelit povinnosti monarchy s politickými i protokolárními úkoly, přičemž našla čas na svou vášeň pro koně i dostihy, kterou předala dceři a vnučce. Navzdory vlastní disciplíně nemohla zabránit rozpadu manželství svých dětí. Na závratné popularitě jí dokázala ubrat jedině smrt Charlesovy první ženy Diany. O náklonnost Britů však nepřišla. Nechť ji všichni oplakávají, píše Le Figaro.

Témata:  Královna Alžběta II. Velká Británie noviny a tisk Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.