Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie rozšířila protiruský sankční seznam o čtyři průmyslníky

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Británie dnes rozšířila protiruský sankční seznam o čtyři podnikatele, kteří podle Londýna pomáhají ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi financovat invazi na Ukrajinu. Sankce nově dopadnou na dva spolumajitele ocelářského koncernu Evraz a na dva podnikatele spojené s petrochemickou skupinou AO TAIF, uvedlo v prohlášení britské ministerstvo zahraničí. Británie, Evropská unie a další země reagují sankcemi na ruskou agresi vůči Ukrajině, která začala v únoru.

"Putin se nadále spoléhá na svou skupinu vybraných elit, aby si udržel kontrolu nad průmyslovým komplexem a podpořil svou nezákonnou invazi na Ukrajinu. Dnes uvalujeme sankce na další čtyři oligarchy, jejichž mocenské pozice závisí na Putinovi a proto na oplátku financují jeho vojenskou mašinérii. Tím, že se zaměříme na tyto osoby, zvyšujeme ekonomický tlak na Putina a budeme v tom pokračovat, dokud Ukrajina nezvítězí," uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly.

Británie krokem zmrazila majetek a zakázala vstup na své území čtyřem podnikatelům. Alexandr Abramov, někdejší nevýkonný ředitel Evrazu, má podle Londýna majetek 4,1 miliardy liber (116,8 miliardy korun). Jeho bývalý nadřízený Alexandr Frolov se jako ředitel Evrazu podílel na obchodech s ruskou vládou a má přes 1,7 miliardy liber (48,4 miliardy korun), uvádí ministerstvo. Oba průmyslníci mají podle Londýna vazby na podnikatele Romana Abramoviče.

Skupina AO TAIF ovládá zhruba 96 procent chemického a petrochemického průmyslu v ruském Tatarstánu, včetně těžby ropy. Je také známá jako jeden z největších světových výrobců syntetického kaučuku a významný producent plastů, uvádí Londýn. Na firmu jsou napojeni podnikatelé Ajrat Šajmijev a Albert Šigabutdinov, kteří jsou nyní rovněž na sankčním seznamu Londýna.

Témata:  Velká Británie sankce Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy