Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie v nejbližších dnech začne očkovat proti covidu, epidemie mírně polevila v Itálii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin než minulý den. Italské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo v zemi nově 26.323 nově nakažených a 686 úmrtí s covidem-19. Británie nově registruje 15.871 infikovaných a 479 úmrtí.

Jihoevropská země v pátek informovala o 827 mrtvých a více než 28.000 nově infikovaných. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovaných pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli.

Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54.363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

Britové v pátek oznámili přes 16.000 nově nakažených a 521 úmrtí. V Británii počet potvrzených nákaz přesáhl 1,6 milionu a s covidem-19 tam zemřelo 73.000 lidí.

BREAKING: The UK has recorded another 15,871 #coronavirus cases and 479 deaths in the past 24 hours.Sky’s Sadiya Chowdhury has the latest on the figures.Get more on this story here: https://t.co/2iLp949Jrt pic.twitter.com/rXB0X6XVsm

— Sky News (@SkyNews) November 28, 2020

Britské úřady hovoří o mírném slábnutí epidemie, reprodukční číslo je nyní nižší než jedna - 100 infikovaných tedy v průměru nakazí méně než 100 dalších osob. V Anglii ve středu skončí celostátní uzávěra a nahradí ji třístupňový systém regionálních opatření.

Omezení ale stále vyvolávají nesouhlas obyvatel, policie dnes na demonstraci proti uzávěře v Londýně zatkla přes 60 lidí.

Britský premiér Boris Johnson dnes jmenoval náměstka ministra obchodu Nadhima Zahawiho členem vlády zodpovědným za očkování proti covidu-19, což je nemoc způsobovaná koronavirem. Premiérův krok se chápe jako znamení, že britská vláda připravuje program hromadného očkování, uvedla agentura Reuters. Očkování by podle médií mohlo začít v nejbližších dnech.

Podle listu Financial Times se Británie chystá příští týden schválit vakcínu společností BioNTech a Pfizer proti koronaviru a její dodávky začnou jen pár hodin po tomto schválení.

Zahawi bude ve své nové roli podřízen ministrovi zdravotnictví Mattovi Hancockovi. Zaměřit se má hlavně na rozvinutí očkování, ale ponechá si část povinností ohledně obchodu. V dnešním komuniké úřadu šéfa vlády se uvádí, že nové pověření bude dočasné, ale potrvá přinejmenším do léta příštího roku.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování Velká Británie Itálie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.