reklama

Jihoevropská země v pátek informovala o 827 mrtvých a více než 28.000 nově infikovaných. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovaných pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli.

Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54.363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

Britové v pátek oznámili přes 16.000 nově nakažených a 521 úmrtí. V Británii počet potvrzených nákaz přesáhl 1,6 milionu a s covidem-19 tam zemřelo 73.000 lidí.

Britské úřady hovoří o mírném slábnutí epidemie, reprodukční číslo je nyní nižší než jedna - 100 infikovaných tedy v průměru nakazí méně než 100 dalších osob. V Anglii ve středu skončí celostátní uzávěra a nahradí ji třístupňový systém regionálních opatření.

Omezení ale stále vyvolávají nesouhlas obyvatel, policie dnes na demonstraci proti uzávěře v Londýně zatkla přes 60 lidí.

Britský premiér Boris Johnson dnes jmenoval náměstka ministra obchodu Nadhima Zahawiho členem vlády zodpovědným za očkování proti covidu-19, což je nemoc způsobovaná koronavirem. Premiérův krok se chápe jako znamení, že britská vláda připravuje program hromadného očkování, uvedla agentura Reuters. Očkování by podle médií mohlo začít v nejbližších dnech.

Podle listu Financial Times se Británie chystá příští týden schválit vakcínu společností BioNTech a Pfizer proti koronaviru a její dodávky začnou jen pár hodin po tomto schválení.

Zahawi bude ve své nové roli podřízen ministrovi zdravotnictví Mattovi Hancockovi. Zaměřit se má hlavně na rozvinutí očkování, ale ponechá si část povinností ohledně obchodu. V dnešním komuniké úřadu šéfa vlády se uvádí, že nové pověření bude dočasné, ale potrvá přinejmenším do léta příštího roku.