Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská policie zadržela trojici Bulharů, podezírá je ze špionáže

Policie Velké Británie
Policie Velké Británie
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Velká Británie zadržela a obvinila tři bulharské občany ze špionáže pro Rusko. K zatčení osob podezřelých ze spolupráce s ruskými bezpečnostními službami došlo už v únoru, od té doby jsou ve vazbě.

Na případ upozornila BBC. Zadrženými bulharskými občany jsou pětačtyřicetiletý Orlin Rusev, o čtyři roky mladší Biser Chambazov a o dalších deset let mladší Katrin Ivanovová. V Británii žili už několik let.

Trojici zatkli protiterorističtí detektivové londýnské metropolitní policie. Bulhaři jsou obviněni z držení falešných dokladů totožnosti, navíc s nesprávným úmyslem. Údajně šlo o pasy či občanské průkazy Spojeného království, Bulharska, Francie, Itálie, Španělska, Chorvatska i České republiky.

Rusev má obchodní kontakty v Rusku, přičemž v Británii je od roku 2009 a na Ostrovech tři roky pracoval ve finančních službách. Později měl vlastnit firmu zabývající se odposlechem komunikací a elektronických signálů. Dokonce uvádí, že byl poradcem bulharského ministerstva energetiky.

Chambazova a Ivanovovou popsali sousedé z Harrow jako pár, přičemž on pracoval jako řidič v nemocnici a ona jako laborantka v soukromé zdravotnické firmě. V Británii byli zhruba deset let. Z bulharských státních dokumentů vyplývá, že pracovali také pro volební komise v Londýně, které zprostředkovávají hlasování v bulharských volbách občanům žijícím v zahraničí.

Policie v posledních týdnech a měsících opakovaně prohledávala dům, kde dvojice byla. Všichni tři obžalování mají v lednu stanout před soudem Old Bailey, který je známý jako dějiště nejsledovanějších trestních procesů v zemi.

Témata:  Velká Británie policie Velká Británie špionáž

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.