Na případ upozornila BBC. Zadrženými bulharskými občany jsou pětačtyřicetiletý Orlin Rusev, o čtyři roky mladší Biser Chambazov a o dalších deset let mladší Katrin Ivanovová. V Británii žili už několik let.

Trojici zatkli protiterorističtí detektivové londýnské metropolitní policie. Bulhaři jsou obviněni z držení falešných dokladů totožnosti, navíc s nesprávným úmyslem. Údajně šlo o pasy či občanské průkazy Spojeného království, Bulharska, Francie, Itálie, Španělska, Chorvatska i České republiky.

Rusev má obchodní kontakty v Rusku, přičemž v Británii je od roku 2009 a na Ostrovech tři roky pracoval ve finančních službách. Později měl vlastnit firmu zabývající se odposlechem komunikací a elektronických signálů. Dokonce uvádí, že byl poradcem bulharského ministerstva energetiky.

Chambazova a Ivanovovou popsali sousedé z Harrow jako pár, přičemž on pracoval jako řidič v nemocnici a ona jako laborantka v soukromé zdravotnické firmě. V Británii byli zhruba deset let. Z bulharských státních dokumentů vyplývá, že pracovali také pro volební komise v Londýně, které zprostředkovávají hlasování v bulharských volbách občanům žijícím v zahraničí.

Policie v posledních týdnech a měsících opakovaně prohledávala dům, kde dvojice byla. Všichni tři obžalování mají v lednu stanout před soudem Old Bailey, který je známý jako dějiště nejsledovanějších trestních procesů v zemi.