reklama

Premiérova kancelář dnes nejprve sdělila, že Johnson a Sunak nebudou muset v rámci pilotního programu podstoupit samoizolaci a místo toho budou denně testováni. Zpráva však vyvolala kritiku a Johnsonův úřad brzy oznámil, že oba politici se pilotního programu nezúčastní.

"(Johnson) nadále bude jednat s ministry na dálku. Ministr financí byl též kontaktován a bude se izolovat, jak je to vyžadováno," upřesnil mluvčí Johnsonovy kanceláře.

Premiér následně vyzval, aby byli lidé i přes chystané pondělní uvolnění opatrní a izolovali se, když přijdou do kontaktu s nakaženým.

"Prosím, prosím, prosím, buďte opatrní," uvedl Johnson. "Do další fáze (uvolnění) vstupujte s obezřetností a s respektem k druhým a k rizikům, které tato nemoc nadále představuje, a hlavně prosím, prosím, prosím, když přijde čas druhé dávky (očkování) ... prosím přijďte a nechte si ji dát," řekl Johnson.

Na původní oznámení, že Johnson a Sunak nebudou muset absolvovat karanténu, opoziční strany podle stanice BBC reagovaly kritickými poznámkami, že nastavená pravidla se zjevně nevztahují na všechny. Labouristický lídr Keir Starmer prohlásil, že premiér a ministr financí si myslí, že pravidla, jimiž se všichni ostatní řídí, se na ně nevztahují.

Ministr zdravotnictví Javid měl pozitivní test v sobotu ráno, den poté, co byl na jednání v Downing Street. Johnson i Sunak poté byli vytrasováni úřadem, který se zabývá dohledáváním kontaktů nakažených. Javid v sobotu na twitteru uvedl, že dostal již dvě dávky očkování proti covidu-19 a že má mírné příznaky onemocnění. Přítomnost viru SARS-CoV-2 u něho nejprve ukázal rychlotest a později potvrdil i spolehlivější PCR test.

V Anglii se od pondělí zmírní řada koronavirových opatření, ačkoliv v celé Británii rostou denní bilance nakažených. Nošení roušek přesto již nebude vyžadovat zákon a nebude nově nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat. Některá opatření se zmírní i ve Skotsku, kde si restrikce podobně jako v Severním Irsku a Walesu upravují místní vlády.

reklama