"Jsou tací lidé ve světě...kteří říkají, že bychom si měli zvyknout na to žít s tyranií...Já se ale domnívám, že se hluboce mýlí," prohlásil britský premiér. "Pokusit se po tomto znovu normalizovat vztahy s Putinem, jako jsme to udělali v roce 2014, by byla přesně ta stejná chyba. Putin musí skončit. Nastal bod zlomu pro celý svět a je to zároveň okamžik volby. Musíme si zvolit mezi svobodou a útlakem," cituje z Johnsonova prohlášení Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE-RL).

Podle britského premiéra se Putin rozhodl zahájit invazi na Ukrajinu ze strachu, že bude mít za souseda svobodný, demokratický národ. A udělal katastrofální chybu, uvedl Johnson. Jestliže by invaze postupovala podle plánů Moskvy, Putin se podle Johnsona nezastaví na Ukrajině.

"Konec svobody na Ukrajině bude znamenat konec jakékoli naděje na svobodu v Gruzii, a poté v Moldavsku. Bude to znamenat začátek nové éry zastrašování ve východní Evropě od Baltského až po Černé moře," doplnil podle BBC šéf britské vlády.

Johnson dodal, Británie musí nyní podniknout "odvážné kroky nutné k ukončení naší závislosti" na ruské ropě a plynu.

Podle serveru Politico také premiér přirovnal ruskou invazi na Ukrajinu k britskému rozhodnutí opustit Evropskou unii. Oba příklady dle něj ukazují vůli zemí bojovat za svobodu.

"Myslím, že je to instinkt lidí v této zemi, stejně jako lidí na Ukrajině, zvolit si svobodu vždy, když je to možné. I když Britové ve velkém hlasovali pro brexit, nevěřím, že by byli nepřátelští k cizincům. Stalo se to kvůli tomu, že chtěli mít možnost dělat věci jinak a umožnit své zemi, aby si vládla sama," řekl Johnson.