reklama

"Znovu dnes odsuzuji rozsáhlé zatýkání a nepřiměřené použití síly proti demonstrantům a novinářům v Rusku. Lidé musí mít možnost uplatňovat své právo na protest bez strachu z represí. Rusko musí dodržovat své mezinárodní závazky," uvedl Borrell.

Vlády zemí EU po prvním kole protestů proti věznění Navalného, které se odehrálo minulý víkend, projednávaly potrestání ruských činitelů prostřednictvím sankcí, nakonec ale v této věci v pondělí nenalezly shodu. Některé státy chtěly dát přednost jednání s ruským vedením. To má na začátku února na programu právě Borrell, který se chystá na návštěvu Moskvy.

Už několik hodin před jeho dnešním prohlášením postup ruských bezpečnostních složek odsoudil americký ministr zahraničí Antony Blinken, který opět vyzval k propuštění Navalného. Následně se kromě Borrella přidali i představitelé pobaltských zemí, Švédska a Bulharska.

"Odsuzujeme pokračující nasazení nepřiměřené síly ruskými úřady proti pokojným aktivistům, jakož i jejich svévolné zatýkání," uvedlo například lotyšské ministerstvo zahraničí. Ruské bezpečnostní složky dnes podle neoficiálních informací zadržely přes 4000 účastníků protestů.

Akce stoupenců Navalného provází represe, hlášeno 4000 zatčených

Policie dnes na různých místech Ruska tvrdě zasáhla proti shromážděním, jejichž účastníci žádají osvobození opozičního předáka Alexeje Navalného. Na jeho podporu druhý víkend po sobě vyšly do ulic desetitisíce lidí. Ruský server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních aktivit, dnes eviduje více než 5000 zatčených. Mezi zadrženými je i Navalného žena Julija, kterou policisté zatkli při demonstraci v Moskvě, oznámil Navalného tým. Americký ministr zahraničí Antony Blinken odsoudil ruskou "brutální politiku", což Moskva vzápětí označila za hrubé vměšování.

Demonstrace se konaly napříč Ruskem, od Vladivostoku po Petrohrad. Odhad celkového počtu demonstrujících dnes zatím není k dispozici, nicméně ze záběrů z ruských měst se zdá, že jich byly nejméně desetitisíce. Úřady manifestace nepovolily a varovaly Rusy před účastí.

Ačkoli policie původně oznámila, že v Moskvě přišlo na demonstraci jen kolem 300 lidí, OVD-Info v nejčerstvějším hlášení tvrdí, že v hlavním městě bylo zadrženo více než 1100 demonstrantů. V Petrohradu údajně do večera putovalo do vazby skoro 900 lidí, v sibiřském Krasnojarsku na 200. Svaz ruských novinářů oznámil, že mezi zatčenými je přinejmenším 35 žurnalistů.

Zadržených je hlášeno více než po prvním kole protestů z minulé soboty. I tehdy byla mezi tisícovkami zatčených Navalného manželka. Nakonec bylo před týdnem registrováno přes 3500 zadržených, což agentura AFP označila za nejintenzivnější zatýkání v novodobé ruské historii.

Navalného policie zadržela 17. ledna hned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té opozičník obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Na sociálních sítích koluje nespočet videí dnešních policejních zákroků. Na snímku z Kazaně je vidět, že policisté přinutili demonstranty lehnout si do sněhu. Ve Vladivostoku protestující před těžkooděnci utekli na plochu zamrzlého zálivu, píše deník The New York Times. Brutální počínání policie včetně nasazení slzného plynu hlásili svědci z Petrohradu. Jeden účastník petrohradského zásahu se vyfotografoval se zraněním na hlavě a řekl, že "lidé leží jeden na druhém".

Čtyřicetiletá účastnice protestu v Moskvě řekla, že přišla, i když měla v noci panický záchvat. "Vím, že žiju v naprosto bezprávním státě. V policejní zemi, kde nejsou nezávislé soudy. V zemi řízené korupcí. Chci žít jinak," citovala ji agentura Reuters. V Moskvě byli od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci i zástupci opozičních médií.

reklama