O datu voleb hlavy státu rozhodli poslanci už 2. září. Případné druhé kolo se uskuteční o týden později, tedy 21. září. Zatím je znám jen jeden kandidát. Je jím sám Radev, který vyhrál volby v roce 2016 jako kandidát Bulharské socialistické strany (BSP) a jemuž stávající mandát vyprší 22. ledna.

Radev sdělil, že se rozhodl stanovit parlamentní volby na stejný den jako prezidentské, protože to ušetří čas a peníze daňových poplatníků. "Je zřejmé, že obě kampaně před volbami Národního shromáždění a prezidenta a viceprezidenta budou probíhat současně a spojí se. Jsem rozhodný zastánce nadstranického souhlasu," prohlásil prezident podle zpravodajského webu Novinite. Pro konání obou voleb ve stejný den se totiž už dřív vyslovily hlavní politické strany za souhlasu široké veřejnosti.

Nutnost uspořádat letos už třetí volby zákonodárného sboru vyplynula z trvající neschopnosti politických formací, které se dostaly do Národního shromáždění při dubnových řádných i červencových předčasných volbách, dohodnout se na nové vládě. Volby konané 11. července těsně vyhrála se ziskem 65 z 240 křesel strana Je takový národ (ITN), která mandát k vytvoření nové vlády nenaplnila, protože nechtěla s nikým do koalice a všechny ostatní strany odmítli slíbit podporu její menšinové vládě.

Hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, které skončilo se 63 mandáty druhé, poté mandát podle očekávání hned odmítlo. Všechny parlamentní subjekty daly už před volbami najevo, že s ním do koalice nepůjdou. S vytvořením koaličního kabinetu pak neuspěli ani socialisté (BSP). Ústava stanoví, že pokud neuspěje ani třetí pokus o vytvoření vlády, musí prezident do dvou měsíců rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby.

Radev dnes řekl, že stávající parlament rozpustí co nejdříve poté, co poslanci schválí revizi rozpočtu. Zároveň také jmenuje dočasnou vládu, která zemi dovede do voleb.