Borisovův GERB je podle výsledků exit pollu provedeného společností Alpha Research a Gallup International v čele, jak také předpovídaly předvolební průzkumy. Na druhém místě pravděpodobně skončí se ziskem okolo 19 procent centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova, vyplývá z exit pollu.

Dnešní parlamentní volby jsou už čtvrté za necelé dva roky. Ani dnešní hlasování ale podle předvolebních průzkumů s velkou pravděpodobní nevyřeší patovou situaci na politické scéně. Slabý koaliční potenciál strany GERB a nízká pravděpodobnost, že se reformistům z PP podaří sestavit vládní většinu, bude podle mnohých komentátorů znamenat pokračování současné vládní krize.

Již třetí předčasné volby v tomto legislativním období přicházejí poté, co koaliční vláda prozápadního premiéra Kirila Petkova v červnu ztratila po zhruba půlroce vládnutí důvěru parlamentu. Později Petkov tvrdil, že Moskva použila taktiku „hybridní války“, aby jeho vládu svrhla. Petkovův kabinet po zahájení invaze na Ukrajinu zaujal na poměry balkánské země nebývale tvrdou pozici vůči Rusku.

Mnoho Bulharů souzní s proruskými náladami, což podle komentátorů poskytuje úrodnou půdu pro agresivní kremelskou propagandu. Válka na Ukrajině byla jedním z hlavních témat kampaně a voliče lákaly výzvy proruského vůdce nacionalistů Kostadina Kostadinova, volajícího po "úplné neutralitě" Bulharska, vystoupení z NATO či odmítnutí eura. Bulharsko má ambice vstoupit do eurozóny v roce 2024.