Na covidových odděleních je nyní v Bulharsku hospitalizováno více než 7100 lidí, z nichž 608 je na jednotkách intenzivní péče. Více než 90 procent z těchto pacientů podle oficiálních údajů nebylo proti covidu-19 očkováno.

Od začátku pandemie v balkánské zemi se zhruba sedmi miliony obyvatel covidu-19 podlehlo 23.316 lidí.

Vstup do většiny veřejných vnitřních prostor je nyní v zemi podmíněn prokázáním bezinfekčnosti. Nová omezení vyvolala protesty a některé politické strany přechodnou vládu obvinily z nezvládnutí pandemie. Zemi 14. listopadu čekají parlamentní volby.

Do restaurací, kin a posiloven od minulého čtvrtka mohou v Bulharsku jen lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19, nemoc prodělali nebo mají negativní test. Zájem o očkování v zemi od té doby vzrostl. Bulharské zdravotnictví nicméně varovalo, že se opatření mohou zpřísnit, pokud se nepodaří aktuální vlnu nákazy zpomalit.

Nedůvěra v očkování v Bulharsku i tak ale zůstává vysoká, což podle agentury Reuters souvisí s tím, že od odborníků a politiků často přicházela protichůdná sdělení a že mnoho Bulharů úřadům nedůvěřuje. V EU činí průměr proočkovanosti proti covidu-19 u dospělé populace 74 procent, v Bulharsku to je jen 24 procent.