Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko v pátek zruší všechna covidová omezení

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

Bulharsko od pátku zruší všechna omezení spojená s pandemií covidu-19. Skončí tím povinnost nošení roušek v uzavřených prostorách či zákaz vstupu do Bulharska pro cizince ze zemí s vysokým výskytem koronavirové nákazy. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministryni zdravotnictví Asenu Serbezovovou.

Rušení pandemických opatření přichází poté, co se centristická koaliční vláda balkánské země rozhodla ukončit celostátní stav nouze. Ten byl zaveden před dvěma lety v souvislosti s prvními výskyty koronavirové nákazy.

Bulharsko zůstává nejméně proočkovaným státem Evropské unie. V důsledku nedůvěry ve státní instituce a špatné osvěty ohledně vakcinace je plně naočkováno méně než 30 procent obyvatel. Celkově si pandemie v sedmimilionové zemi vyžádala život 36.498 lidí.

Za poslední den přibylo v Bulharsku 1698 nakažených, což je daleko za rekordní hodnotou 12.399 infekcí z konce ledna.

Mezi dalšími restrikcemi, které se od pátku přestávají uplatňovat, je povinný sociální odstup, omezení kapacity restaurací, divadel či společenských akcí a také on-line studium na vysokých školách.

Do země budou moci od pátku vstoupit všichni cizinci s platným covidovým certifikátem, který slouží jako doklad o očkování, o prodělání nemoci či o negativním testu na koronavirus. Jinde než při vstupu do země se v Bulharsku certifikáty nepoužívají již od minulého týdne.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Bulharsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.