reklama

Rušení pandemických opatření přichází poté, co se centristická koaliční vláda balkánské země rozhodla ukončit celostátní stav nouze. Ten byl zaveden před dvěma lety v souvislosti s prvními výskyty koronavirové nákazy.

Bulharsko zůstává nejméně proočkovaným státem Evropské unie. V důsledku nedůvěry ve státní instituce a špatné osvěty ohledně vakcinace je plně naočkováno méně než 30 procent obyvatel. Celkově si pandemie v sedmimilionové zemi vyžádala život 36.498 lidí.

Za poslední den přibylo v Bulharsku 1698 nakažených, což je daleko za rekordní hodnotou 12.399 infekcí z konce ledna.

Mezi dalšími restrikcemi, které se od pátku přestávají uplatňovat, je povinný sociální odstup, omezení kapacity restaurací, divadel či společenských akcí a také on-line studium na vysokých školách.

Do země budou moci od pátku vstoupit všichni cizinci s platným covidovým certifikátem, který slouží jako doklad o očkování, o prodělání nemoci či o negativním testu na koronavirus. Jinde než při vstupu do země se v Bulharsku certifikáty nepoužívají již od minulého týdne.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.