Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Business Insider: Slovensko blokuje opravu zbraní z Ukrajiny

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Slovensko blokuje opravu německých zbraní z války na Ukrajině a na ukrajinsko-slovenské hranici se hromadí poškozené houfnice. Uvedl to dnes německý server Business Insider s odvoláním na několik vysoce postavených zdrojů v německé vládě.

Slovensko podle serveru už týdny na své území nevpouští zbraně z Ukrajiny, určené k opravě na Slovensku. Německá zbrojovka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) přitom na Slovensku, u Michalovců v blízkosti ukrajinské hranice, v polovině prosince zřídila opravárenské centrum pro německé zbraně dodané Ukrajině. Jde o protitankové houfnice, protiletecké systémy Gepard a raketomety Mars.

Ukrajina těžké zbraně nutně potřebuje, protože čelí nové ruské ofenzivě, zdůrazňuje Business Insider, podle něhož se v zákulisí rozběhly snahy o řešení problému, přičemž se údajně do věci vložil i německý kancléř Olaf Scholz. Slovensko podle německého serveru poukazuje na nevyřešené právní otázky související mimo jiné s dovozními cly. Transportéry s až 15 poničenými houfnicemi tak čekají na slovenské hranici.

Německé ministerstvo obrany se podle serveru snaží situaci alespoň částečně řešit tím, že do opravárenského centra převáží jednotlivé zbraně přes jiné země EU, což znamená nejen stovky kilometrů navíc, ale i značnou ztrátu času. Raketomety Mars a gepardy mají být částečně opravovány přímo v Německu.

Po různých intervencích ze strany spolkové vlády na různých úrovních se do věci podle informací Business Insider zapojil kancléř Scholz. Vláda premiéra Eduarda Hegera údajně minulý týden Scholze ujistila, že problém bude brzy vyřešen. V německé vládě se na to však nyní nikdo nespoléhá.

Podle Business Insider německá strana připouští, že některé právní otázky byly při uzavírání příslušné smlouvy ke konci minulého roku kvůli rychlosti přehlédnuty. Server však také poukazuje na skutečnost, že Slovensko čekají předčasné volby a v zemi panuje vládní krize a nejasné mocenské poměry. Levicová opozice je přitom považována za spíše proruskou.

Témata:  Slovensko Armáda Ukrajina zbraně

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy