Před prvním kolem Sarkozy nepodpořil žádného z kandidátů, ačkoli za Republikány, které založil, kandidovala Valérie Pécresseová. Ta v prvním kole získala 4,78 procent hlasů, což média považují za naprostý neúspěch. Do druhého kola voleb, které se koná 24. dubna, spolu s Macronem postoupila krajně pravicová politička Marine Le Penová.

"Budu hlasovat pro Emmanuela Macrona, protože věřím, že má zkušenosti nezbytné pro zvládnutí vážné mezinárodní krize nevídaného rozsahu, protože jeho ekonomický plán staví do centra všeho ocenění práce a protože jeho evropské angažmá je jasné a jednoznačné. Čeká nás nová epocha a bude potřeba hlubokých změn," napsal Sarkozy.

Exprezident apeluje na "věrnost hodnotám republikánské pravice". Macron je podle něj v tuto chvíli jediný, kdo je schopen jednat, a při volbě je proto potřeba mít na zřeteli "zájmy Francie".

Sarkozyho rozhodnutí odsoudili někteří vlivní republikáni, například místopředseda strany Gilles Platret nebo poslanec za Vaucluse Julien Aubert.

Podporu Macronovi dnes vyjádřil také bývalý socialistický premiér Lionel Jospin, cílem je "odsunout" Le Penovou, sdělil agentuře AFP. Jospin vedl vládu v letech 1997 až 2002, kdy stál v čele Francie pravicový prezident Jacques Chirac.

Macrona kvůli jeho ekonomickému programu již v pondělí podpořilo i vlivné sdružení zaměstnavatelů Medef.

Vyjádření podpory od Sarkozyho nebo od Medefu nejsou podle stanice France Inter v Macronově táboře právě vítaná. Sarkozy má kontroverzní minulost a také by mohl vyvolat odpor levicových voličů, u kterých se předpokládá, že právě oni rozhodnou druhé kolo voleb. Macron a le Penová totiž bojují o voliče krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona, který získal v prvním kole téměř 22 procent hlasů. Spojení s Medefem může být zase snadným terčem pro kritiku od Le Penové.