Prezident dnes za zvuku nastartovaných leteckých motorů hovořil na letišti Paříž-Orly před odletem na dvoudenní návštěvu Rumunska a Moldavska. Zdůraznil, že ve stínu války na Ukrajině a růstu cen energií jsou volby v neděli 19. června "důležitější než jakékoli jiné".

V prvním kole voleb 12. června získala Macronova centristická koalice Spolu 25,75 procenta hlasů, čímž těsně zvítězila nad levicovou formací NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) bývalého prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona, která dostala 25,66 procenta hlasů.

Předvolební průzkumy Macronovi slibují vítězství i ve druhém kole, hrozí ale, že ve francouzském Národním shromáždění ztratí absolutní většinu 289 křesel. V 577místném parlamentu projekce agentury Elabe připisují Spolu po druhém kole mezi 260 a 300 křesly.

Francouzský prezident dnes apeloval na Francouze nejen aby mu dali svůj hlas, ale aby vůbec k volbám přišli. Nedělního prvního kola parlamentních voleb se účastnilo 47,5 procenta registrovaných voličů, což je pro první kolo nejméně od vzniku francouzské páté republiky v roce 1958.

"Nastal čas velkých rozhodnutí a těch nikdy nedocílíme nečinností," prohlásil Macron a pokračoval: "Apeluji na váš zdravý rozum a republikánské cítění. V neděli nesmí republice chybět žádný hlas."