Upozornila na dopady zdražování a podle ní prvotní nedostatečnou pomoc státu v této záležitosti.

"Pokud demokracii nebudeme chránit, může se nám stát, že budeme poslední generací, která ji zažije," řekla prezidentka.

Čaputová kritizovala vládní koalici za způsob, jakým vládne. "Vláda má objektivně kvůli krizím těžkou situaci. Za nebezpečné ovšem považuji, že mnoho z nich vede způsobem, který do posledních okamžiků dělá z krize drama. Takto to dále na Slovensku nemůže jít, aniž byly zničené zbytky důvěry veřejnosti a soudržnosti naší společnosti," řekla prezidentka.

Dodala, že když vláda tento vývoj nedokáže zvrátit, hrozí zemí vážná krize demokracie. V takovém případě bude podle ní lepší umožnit občanům nově vybrat volené zástupce. Vládu současně ocenila za některé schválené či zahájené reformy.

Slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co kvůli napjatým vztahům s ministrem financí a šéfem nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igorem Matovičem letos v září odešli ministři za liberální stranu Svoboda a Solidarita.

Čaputová ve své už třetí zprávě o stavu země varovala, že na Slovensku roste počet lidí, kteří čelí riziku chudoby. Podle ní za začátku pomoc v porovnání s okolními zeměmi přicházela pozdě a v relativně nižších částkách. Dodala, že mnoho těch, kdo kvůli zdražování nejvíce strádají, nedostává pomoc v potřebné míře.

"Pokud se společnost chudá, tak je nesoudržná a frustrovaná. Roste v ní nespokojenost a zvyšuje se sociální napětí, co nakonec může vyústit v destabilizaci a postupnou radikalizaci společnosti," uvedla Čaputová.

Podle ní Slovensko čelí hybridní válce, jejímž cílem je oslabit slovenské instituce, podkopat důvěru v demokracii a dostat zemi znovu pod ruskou sféru vlivu. Moskvu Čaputová kritizovala za rozpoutání války na Ukrajině. Případně nastolený mír podle ní vydrží jen v případě, že bude respektována suverenita a územní celistvost států a také jejich právo vybrat si vlastní směřování.

Kritizovala také opoziční sociální demokraty (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, že podle ní vystupují současně v pozicích advokátů, svědků i obviněných a své vlastní obavy označují za ohrožení demokracie. Čaputová v projevu také připomněla, že se soudy začaly zabývat případy, kdy v minulosti řada veřejných činitelů zneužívala své funkce a páchala trestnou činnost.

Slovenská policie po volbách v roce 2020 obvinila v různých kauzách několika desítek někdejších vysokých úředníků, představitelů institucí či justice z doby vládnutí Ficovy strany.