Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čečenský vůdce Kadyrov plánuje založit vlastní žoldnéřskou skupinu

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov plánuje po odchodu ze státní služby založit vlastní žoldnéřskou formaci podobnou Wagnerově skupině (v přepisu z ruštiny Vagnerově), kterou provozuje ruský podnikatel Jevgenij Prigožin. Uvedl to dnes na sociální sítí Telegram. Oznámení přichází v době spekulací o upadajícím vlivu Prigožina a jeho skupiny.

Podle Kadyrova dosáhla Prigožinova žoldnéřská Wagnerova skupina "působivých výsledků" při plnění těch nejtěžších úkolů v bojích na Ukrajině. "Takové profesionální formace jsou bezpochyby potřebné a nezbytné. Proto, až skončím se svou prací ve státní službě, vážně plánuji vytvořit konkurenci našemu drahému bratru Jevgeniji Prigožinovi a založit soukromou vojenskou společnost," napsal Kadyrov.

Vzestup Wagnerovy a dalších žoldnéřských skupin mimo tradiční ruské vojenské velitelské struktury vyvolal obavy, že by tyto skupiny mohly jednoho dne představovat hrozbu pro stabilitu v Rusku, připomíná agentura Reuters.

Kadyrov i Prigožin stojí na Ukrajině v čele sil, které jsou do značné míry nezávislé na ruském armádním velení, zároveň jsou ale věrnými spojenci prezidenta Vladimira Putina. Dvojice v tichém spojenectví nicméně opakovaně kritizovala způsob, jakým ruské vojenské špičky vedou ruské síly na Ukrajině, a vyzývala k rozhodnějšímu vedení války.

Stále více důkazů naznačuje, že Kreml se nyní snaží omezit Prigožinův přílišný politický vliv a nařídil mu, aby přestal veřejně kritizovat ministerstvo obrany. Státním médiím doporučil, aby se o Prigožinovi nebo o Wagnerově skupině přestala zmiňovat. Kanály na sociálních sítích spojené s Prigožinem si v posledních dnech stěžovaly, že Wagnerova skupina nedostává z vojenských zásob dostatek munice.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední svodce k bojům na Ukrajině uvedl, že Prigožin v kritice ruského armádního velení neustává a pro svou informační kampaň se neúspěšně snaží získat i Kadyrova. Ten v uplynulých dnech potvrdil, že čečenské jednotky bojující na straně Ruska podléhají ruskému armádnímu velení, zatímco Prigožin uvedl, že Wagnerova skupina s ruskou armádou "nemá nic společného". Podle amerických analytiků si Kadyrov zřejmě vyhodnotil, že pro něj jsou dobré vztahy s Kremlem zatím přínosnější než politické spojenectví s Prigožinem.

Témata:  Ramzan Kadyrov

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy