Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kadyrov nabídl Putinovi vyslání dalších bojovníků na Ukrajinu

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Kadyrov na platformě Telegram napsal, že s Putinem diskutoval i o hospodářských problémech a perspektivách Čečenska a pozval ho na návštěvu regionu. V příspěvku zveřejnil i společnou fotografii.

Čečenský vůdce tvrdí, že desetitisíce "dobře vycvičených a vybavených bojovníků ze záloh" jsou připraveny bojovat za Rusko na Ukrajině, pokud by byl vydán takový rozkaz. Celkem už na Ukrajině sloužilo 43.500 čečenských mužů, z toho 18.000 dobrovolníků, dodal.

Kadyrov je vůdcem Čečenské republiky od 2007 a je velkým podporovatelem Kremlu. Plně podpořil anexi Krymského poloostrova i ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, kterou nazval "velkým džihádem". Dokonce vyzýval Rusko, aby proti Ukrajině nasadilo jaderné zbraně s nízkou účinností.

Ramzan Kadyrov je kontroverzní politický vůdce a hlava Čečenské republiky, autonomního regionu v rámci Ruské federace. Narodil se 5. října 1976 v Centoroi (A. Kadyrovo), v tehdejší Čečensko-ingušské ASSR.

Kadyrov synem Achmata Kadyrova, bývalého prezidenta Čečenska, který byl zavražděn v roce 2004. Po otcově smrti se Ramzan Kadyrov stal jeho nástupcem a oficiálně převzal úřad prezidenta Čečenska v roce 2007, po předchozím období, kdy byl fakticky neformálním vůdcem.

Kadyrov je známý svou loajalitou vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a svou tvrdou vládou v Čečensku, která je často kritizována za porušování lidských práv. Jeho vláda je spojována s rozsáhlým porušováním lidských práv, včetně únosů, mučení a mimosoudních poprav. Kadyrov také zavedl přísná náboženská a sociální pravidla v souladu s konzervativním výkladem islámu.

Pod Kadyrovovým vedením se Čečensko značně změnilo. Byly vybudovány nové infrastruktury a města se částečně zotavila z válečných konfliktů. Nicméně jeho autoritářský způsob vlády a obvinění z vážných zločinů nadále vzbuzují mezinárodní obavy a kritiku. 

Témata:  Ramzan Kadyrov válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy