Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ramzan Kadyrov má být údajně nevyléčitelně nemocný

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, který je známý svými blízkými vztahy s Kremlem, údajně diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc - nekrózu slinivky břišní. S odvoláním na ruský exilový deník Novaja gazeta Evropa o tom v noci na úterý informovala agentura DPA.

Podle dobře informovaných zdrojů je zdravotní stav 47letého Ramzana Kadyrova "beznadějný", což vede Moskvu k naléhavému rozhodnutí o jeho nástupci v čele Čečenska, aby se udržela stabilita v regionu Kavkazu. Jedním z kandidátů na tuto pozici je údajně velitel speciálních jednotek Apti Alaudinov, uvedl článek.

Noviny Novaja Gazeta založené nositelem Nobelovy ceny za mír Dmitrijem Muratovem citují zdroje blízké Kadyrovovi a lékaře z prestižní moskevské kliniky, kteří uvádějí, že Kadyrov byl loni na podzim léčen v nemocnici. To byla první zpráva o vážné nemoci Kadyrova, která byla umocněna jeho dlouhou nepřítomností v veřejném prostoru a sporadickými veřejnými projevy.

Spekulace o jeho nemoci byly oficiálně vyvráceny, přičemž jeho pobyt v nemocnici byl zdůvodněn jako návštěva nemocného příbuzného. Avšak novináři nyní tvrdí, že se jednalo o návštěvu samotného Kadyrova.

Zatímco na Kadyrovově kanálu na Telegramu bylo v pondělí zveřejněno video z jednání čečenské vlády v Grozném, které mělo vyvrátit spekulace o jeho zdraví, DPA upozornila, že video, ve kterém Kadyrov téměř nehybně sedí za stolem a hovoří s námahou, pravděpodobně nevyvrátí spekulace o jeho zdravotním stavu.

Fámy o jeho vážné nemoci se poprvé objevily v roce 2020, kdy byl hospitalizován v Moskvě. Tehdy se tvrdilo, že absolvuje pravidelné lékařské prohlídky, avšak média spekulovala o jeho pobytu na klinice kvůli covidu. Kadyrovův zdravotní stav se také stal předmětem diskuse v zimě 2023, kdy se začal fyzicky měnit a projevovaly se na něm zdravotní obtíže.

Kadyrov má rozsáhlou rodinu, včetně dvou manželek a nejméně 15 dětí. Některé z nich již zapojil do politiky, což vyvolalo kontroverze. Jedním z největších skandálů roku 2023 bylo brutální zbití aktivisty Nikity Žuravela jeho synem Adamem, což někteří analytici vidí jako pokus odvést pozornost od zdravotních problémů staršího Kadyrova. 

Témata:  Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.