Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čech ukradl v kostele významný artefakt. Německý soud ho poslal do vězení

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Pozlacený kříž s drahokamy ukradl Čech z kostela loni v červnu, přičemž sebral také kasičku s drobnými za církevní časopisy. Způsobená škoda na majetku byla vyčíslena na více než 2000 eur (50 tisíc korun). Materiální či historická cena šperku je ale mnohem vyšší. Obhajoba zmínila částku přinejmenším 50 tisíc eur, tedy 1,25 milionu Kč. 

Lupič před soudem řekl, že o hodnotě a významu pektorálu neměl tušení. Snažil se ho prodat, ale nabídku 18 eur odmítl. Překupník se totiž domníval, že jde o padělek. Český občan zjistil pravdu o ukradené věci z médií. 

Pektorál se dosud nenašel. Odsouzený muž si ho podle svých slov schoval u známého, jemuž je podle právníka připraven zavolat. Během posledních deseti měsíců to udělat nemohl, protože se nacházel ve vazbě. 

Čech se loni sám přihlásil české policii, která jej zatkla a předala německým kolegům, kteří už ho znali kvůli dřívějším prohřeškům. Recidivu zmínila i soudní porota při vynášení rozsudku. 

Témata:  soudy policie Německo Německo

Související

Aktuálně se děje

8:20

Zemřel Karel Malík, zakladatel legendární skupiny Echt!

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.