Slovensko na rozdíl od některých evropských zemí nezavedlo opatření proti vysokým cenám pohonných hmot, v České republice už ve středu některé sítě čerpacích stanic promítly do cen dočasné snížení spotřební daně z benzinu a nafty.

Na Slovensku od začátku letošního roku zdražil Natural 95 o čtvrtinu. Průměrná cena litru benzinu Natural 98 už překročila hranici dvou eur a minulý týden dosáhla 2,018 eura (49,80 Kč). Ceny stouply zejména po ruské invazi na Ukrajinu.

Motorová nafta v zemi teď naopak opět zlevnila, a to na 1,763 eura (43,50 Kč) za litr. Od začátku ledna ovšem vykazuje růst o 29 procent. V první polovině května přišel jeden litr nafty v průměru téměř na 1,80 eura (44,50 Kč) za litr.

Slovensko na rozdíl od Česka, Maďarska či Polska nezakročilo proti vysokým cenám pohonných hmot. Čtyřčlenná vládní koalice se zatím nedohodla na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nebo spotřební daně na benzin a naftu výměnou za zdanění ruské ropy, kterou v zemi zpracovává rafinerie Slovnaft.

V České republice se od června na čtyři měsíce snížila spotřební daň z benzinu a nafty, ministerstvo financí očekává zlevnění až o 1,80 Kč na litr. Natural 95 stál v úterý - tedy v poslední den před úpravou daně - v průměru 46,63 Kč za litr, litr nafty byl v průměru za 46,40 Kč.

V Česku se od března pohybuje průměrná cena litru pohonných hmot kolem 45 až 46 korun. Podle dat společnosti CCS v květnu činila 46,07 Kč za litr. Ještě v únoru to bylo o více než devět korun méně.