Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cenový strop evropské problémy s plynem nevyřeší, míní Norsko

Norsko, ilustrační fotografie.
Norsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Norsko povede s Evropskou unií užší rozhovory o návrzích na řešení evropské energetické krize. Je však skeptické k návrhu na zavedení cenového stropu u zemního plynu. Uvedl to dnes norský premiér Jonas Gahr Störe po telefonickém rozhovoru s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

"Půjdeme do rozhovorů s otevřenou myslí, jsme však skeptičtí vůči maximální ceně u zemního plynu," prohlásil. "Maximální cena by nevyřešila zásadní problém, kterým je příliš malé množství plynu v Evropě," dodal.

Ministři energetiky EU minulý týden na mimořádném jednání v Bruselu pověřili Evropskou komisi přípravou opatření k řešení energetické krize, včetně zavedení cenového stropu u zemního plynu. Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Norsko, které není členem EU, se v důsledku omezování dodávek plynu z Ruska stalo největším dodavatelem plynu do unijních států. To spolu s růstem cen energie přineslo této severské zemi rekordní příjmy z jejího ropného a plynárenského průmyslu, napsala agentura Reuters.

Témata:  Norsko plyn Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2025 14:12

Klaus nechápe, co se děje kolem Turka. Nelíbí se mi to, přiznal exprezident

Zdravotně indisponovaný poslanec Filip Turek zatím chybí na seznamu ministrů, který premiér Andrej Babiš (ANO) předložil prezidentovi Petru Pavlovi před pondělním jmenováním vlády. Motoristé sice tvrdí, že Turek je nadále kandidátem, ale bývalý prezident Václav Klaus poslednímu vývoji nerozumí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy