reklama

"V těchto těžkých hodinách, kdy se Vídeň stala cílem teroristického násilí, jsem v myšlenkách s tamními obyvateli a s bezpečnostními složkami, kteří se postavili nebezpečí. Soucítím s příbuznými obětí, zraněným přeji plné zotavení," uvedla Merkelová. Dodala, že Němci stojí plně na straně svých rakouských přátel. "Islamistický teror je naším společným nepřítelem," dodala.

Také německý ministr zahraničí Heiko Maas označil zprávy z Vídně za šokující. Podobně se vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země s Rakouskem sousedí. "Jsme šokováni a zděšeni brutálním útokem ve Vídni," napsal Söder na twitteru.

"Toto je naše Evropa. Naši nepřátelé musí vědět, s kým mají co do činění. Neustoupíme," komentoval útok francouzský prezident Macron, jehož země zažila v minulých týdnech hned několik teroristických útoků radikálních islamistů.

"Hluboký šok" vyjádřil britský premiér Boris Johnson. "Myšlenky Británie jsou s lidem Rakouska - stojíme spolu v boji proti teroru," doplnil.

Útok odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres. "Sleduji s velkým znepokojením násilný teroristický útok ve Vídni, ve městě, kde má OSN jedno ze svých sídel. Odsuzuji tyto útoky co nejdůrazněji a potvrzuji solidaritu OSN s lidmi a vládou Rakouska," uvedl.

"Evropa důrazně odsuzuje tento zbabělý čin, který jde proti životu a našim lidským hodnotám... Jsme s Rakouskem," komentoval situaci předseda Evropské rady Charles Michel. Také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila Rakousku solidaritu, útok ji "šokoval", stejně jako šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

Pondělní útok ve Vídni odsoudilo ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie, které rovněž vyjádřilo solidaritu s Rakouskem. Útok odsoudily i další muslimské země, mimo jiné Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar.

Také sdružení muslimů v Itálii zdůraznilo solidaritu s Vídeňany. "Tento útok se dotýká i nás a našich hodnot jako evropských muslimů," citovala italskou obec muslimů (UCOII) agentura APA.

Mezi oběťmi pondělního teroristického útoku v centru Vídně nejsou čeští občané. ČTK to dnes sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Čeští policisté jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v kontaktu s rakouskými kolegy. Současná bezpečnostní opatření v Česku považuje ministr za dostatečná. "Samozřejmě pokud bychom se dozvěděli něco s vazbou na Českou republiku, nebo nějakou zásadní informaci, která by vyžadovala posilování obrany objektů, tak jsme připraveni tak učinit," řekl dnes ráno Hamáček Českému rozhlasu-Radiožurnálu.

Situaci kolem teroristického útoku ve Vídni sleduje také česká Bezpečnostní informační služba (BIS). "Od večera jsme v kontaktu s našimi partnery v zahraničí i Policií ČR. Všichni teď stojíme za Vídní a Rakouskem," uvedl dnes ředitel BIS Michal Koudelka na twitteru.

Prezident Miloš Zeman svému rakouskému protějšku napsal, že zprávu o teroristickém útoku poblíž synagogy přijal s hlubokým zármutkem a rozhořčením. "Se znepokojením a úzkostí sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti po celé Evropě, stejně jako bující antisemitismus. Naší povinností je se strachu a nenávisti postavit a nemlčet," uvedl. Rodinám obětí i rakouskému národu vyjádřil hlubokou soustrast.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí večer na sociálních sítích uvedl, že chce vyjádřit solidaritu všem lidem v Rakousku a premiérovi Sebastianu Kurzovi.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl i útok z Nice z minulého týdne, při kterém u kostela zemřeli tři lidé. "Ano, covid-19 je nebezpečný, ale události v Nice a ve Vídni jsou útokem na samotné základy evropské civilizace," zdůraznil šéf Senátu. Dodal, že nelze jen přihlížet. "Proti terorismu se musíme tvrdě postavit, musíme bojovat a trvale hájit svoji svobodu a hodnoty. Jinak je ztratíme," napsal.

Šéf ODS Petr Fiala dodal, že s terorismem se nelze smířit. "Musíme ochránit občany a všemi prostředky bránit tomuto brutálnímu a odpornému násilí. Myslím na všechny oběti a jejich rodiny," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš míní, že je nutné odstřihnout financování fundamentalistických imámů působících na území jiných států. "Důležitou roli hraje silná spolupráce evropských a mezinárodních bezpečnostních služeb. Díky jejich práci se ve veliké míře daří podobným neštěstím předcházet. Ale podstatná je i role demokratických zemí v regionech, kde konflikty živí militantní nálady," napsal. Proti teroru je třeba zakročit tvrdě, stejně tak je důležité efektivně řešit jeho příčiny, dodal.

Lidovci v tiskové zprávě uvedli, že jsou otřeseni útoky ve Francii i Rakousku. "Evropskou civilizaci charakterizuje úcta k lidskému životu a respekt k jiným názorům i náboženstvím. Před vším, co tyto hodnoty ohrožuje, je třeba se bránit," stojí v prohlášení. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru dodal, že nynější vlna násilí je odporná. "Musíme společně s našimi spojenci pracovat na tom, aby pachatelé těchto činů byli dopadeni a potrestáni," napsal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že nenávist, násilí a šíření strachu nemají v Evropě místo. "Upřímnou soustrast pozůstalým obětí útoku ve Vídni a brzké zotavení zraněných," dodala. Předseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Drahoš (za STAN) uvedl, že útok ve Vídni je dalším z řady zbabělých činů proti základním hodnotám naší civilizace. "Útočit v době koronaviru, navíc v den Památky zesnulých, považuji za mimořádně ohavné. Takové zlo nesmí mít v Evropě místo!" napsal.