Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko pracuje na finančním zajištění další vojenské pomoci pro Ukrajinu

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU.

Evropská hlavní města se předhánějí, aby získala 1,5 miliardy dolarů na financování dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Česká republika prosazuje plán nákupu munice ze zemí mimo EU, aby vykompenzovala patovou situaci v Kongresu ohledně americké pomoci a zpoždění evropské výroby, uvedl server.

"Praha převzala iniciativu v době, kdy se hlavní města hádají o rozšíření hlavního vojenského podpůrného zařízení EU pro Kyjev. Představitelé obeznámení s diskusemi tvrdí, že země potřebuje své evropské partnery, aby pomohli poskytnout 1,5 miliardy dolarů na financování nákupů munice," píše FT.

Nejmenovaný zdroj deníku prozradil, že Česko potřebuje přesvědčit další státy, aby poskytly peníze na nákup minuce. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí řekl protějškům z EU, že Ukrajina letos potřebuje 2,5 milionu dělostřeleckých granátů, ale blok poslal pouze 400 000.

Prosil je proto, aby rychle našli řešení. "Ukrajincům může být jedno, odkud tyto granáty pocházejí a kdo je platí," řekl nejmenovaný diplomat EU. "Hádáme se o zkratky, zatímco oni trpí v první linii," dodal.

EU si stanovila cíl poslat na Ukrajinu 1 milion granátů do března tohoto roku ze svých zásob a zahraničních nákupů, pravděpodobně ale dosáhne pouze poloviny.

FT upozornil, že prezident Petr Pavel, bývalý generál a vysoký představitel NATO, minulý víkend překvapil delegáty na mnichovské bezpečnostní konferenci, když řekl, že Praha našla nejmenovanou zemi mimo EU s "půl milionem nábojů ráže 155 mm a dalšími 300 000 náboji ráže 122 mm, které můžeme dodat během týdnů, pokud na to rychle najdeme finanční prostředky."

Česká vláda odmítla několik žádostí serveru o vyjádření. FT ale podotýká, že Praha potřebuje finanční příspěvky od národních vlád, protože hlavní města EU vedou spory o navrhované doplnění Evropského mírového nástroje ve výši 5 miliard eur, hlavního nástroje EU pro financování dodávek zbraní do Kyjeva.

Ukrajinské síly musí příděly dělostřelecké munice drasticky snížit, což jim ztěžuje odrážení ruských útoků. Ruské síly se minulý týden zmocnily východního města Avdijivka, čímž dosáhly prvního významného územního zisku od května.

Tento týden Rusko navíc oznámilo, že jeho vojáci získali kontrolu nad vesnicí Pobeda (Vítězství), která se nachází přibližně pět kilometrů západně od města Doněck na východě Ukrajiny.

Pokud se obsazení vesnice potvrdí, znamená to, že došlo k mírnému posunu frontové linie směrem na západ.

"Na doněcké frontě jednotky jižního okruhu ruské armády osvobodily vesnici Pobeda a zlepšily své pozice vedle frontové linie," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina v krátkém prohlášení reagovala, že "odpuzuje nepřátelské síly" v Pobedě.

"Rusové se zaměřují na Doněckou oblast jako na hlavní operační oblast," informoval ukrajinský velitel v oblasti generál Olexandr Tarnavskyj.

Moskva po více než roce stagnace obnovila ofenzívu na východě Ukrajiny a nasazuje na frontu velké množství vojáků a dělostřelectva.

Kyjev čelí nedostatku munice a zpožděné pomoci ze Západu. Například ve Spojených státech, které jsou největším spojencem Ukrajiny, probíhá politický spor ohledně pokračování dodávek střeliva a zbraní.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy