Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se snaží zajistit munici pro Ukrajinu. Podle ministra stále chybí peníze

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

České iniciativě na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu v zemích mimo Evropskou unii navzdory příspěvku mnoha států stále chybí peníze. Pro estonskou rozhlasovou a televizní stanici ERR to řekl tamní ministr obrany Hanno Pevkur.

"Pokud mluvíme o milionu nábojů, jde o tři miliardy eur. Jsou různé ráže, ty menší jsou o něco levnější. Bylo by skvělé, kdyby se to vše podařilo. V současné době lze říct, že chybí více peněz než nábojů," řekl Pevkur pro veřejnoprávní stanici.

Podle estonského ministra se chybějící finanční prostředky shánějí hlavně v severní a střední Evropě. Více přispět je připravena také Francie.

Pevkur podotkl, že je těžké předvídat, kdy se munice dostane na Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Odhadl, že část dodávky by mohla dorazit v řádu měsíců, zbytek až koncem letošního roku. Podle ministra je například nutné prověřit, v jakém stavu munice od partnerů vlastně je.

Česká vláda v týdnu projednala a schválila další příspěvek České republiky na podporu Ukrajiny. "Touto formou se zapojujeme do české iniciativy, která je velmi úspěšná a do které už ohlásilo zájem zapojit se kolem dvaceti zemí," konstatoval premiér Petr Fiala (ODS), aniž by odhalil, o jakou částku se jedná.

"Pro Ukrajinu je mimořádně důležité, že ví, že v rámci týdnů či měsíců dorazí další munice, a tomu může přizpůsobovat už dnes svou taktiku. Znovu bych chtěl poděkovat všem, kteří se do této iniciativy zapojili. A česká vláda dnes udělala další krok v tomto směru," dodal.

Témata:  Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy