Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) v úterý napsal, že čínská delegace navštíví osm zemí střední a východní Evropy, aby zmírnila obavy kvůli vazbám Pekingu na Moskvu a neochotě odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

To, že velvyslankyně navštíví osm evropských zemí, potvrdilo i ministerstvo zahraničí. Hlavním cílem cesty je podle čínských diplomatů diskuse o budoucnosti fungování platformy 16+1, do níž náležejí právě země střední a východní Evropy a Čína.

Delegace má v plánu navštívit vedle České republiky také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Polsko. Na twitteru to v úterý oznámil zvláštní zmocněnec čínského ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Wang Lu-tchung. Podle analytiků, které oslovil SCMP, je cílem této cesty minimalizovat dopady čínského postoje k ruské agresi na Ukrajinu.

"Na MZV ČR byla (velvyslankyně) přijata včera a česká strana využila jednání mimo jiné k tomu, aby čínským partnerům opět tlumočila naše výhrady k současné spolupráci mezi ČLR a Ruskem na pozadí války na Ukrajině," sdělila ČTK mluvčí resortu Lenka Do.

Připomněla také schůzku náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka (STAN) s čínským chargé d'affaires v ČR Čangem Mao-mingem před dvěma týdny. Náměstek diplomatovi tehdy sdělil, že podpora Ruska v konfliktu s Ukrajinou by měla dopad na vztahy Evropské unie s Čínou.

Čang Mao-ming v březnu na briefingu s novináři uvedl, že situace na Ukrajině dospěla do fáze, které čínská strana hluboce lituje. Mezinárodní společenství by podle něj mělo podpořit mírové vyjednávání s cílem uklidnit situaci a ukončit konflikt. Zároveň kritizoval sankce vůči Rusku, jež podle Číny nejsou účinným nástrojem k řešení problémů.

Šéfové institucí EU na začátku dubna vyzvali čínské vůdce, aby pomohli ukončit válku na Ukrajině. Zároveň upozornili, že evropský blok bude pečlivě sledovat, zda Peking nepomáhá Rusku v pokračování invaze či obcházení sankcí uvalených Západem. Žádného konkrétního příslibu ze strany Pekingu se ale EU nedostalo.