Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští záchranáři se z Turecka vrátí zřejmě v noci na pátek

Tým českých hasičů na pomoc při vyhledávání v sutinách
Tým českých hasičů na pomoc při vyhledávání v sutinách
Foto: HZS ČR

Čeští záchranáři se vrátí z Turecka, kde pomáhají po pondělním zemětřesení, zřejmě v noci na pátek. Záležet bude ještě na vývoji situace a požadavcích turecké strany. Novináře o tom dnes informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Záchranáři z Česka dosud v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin 35 mrtvých, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým dorazil do Turecka v úterý. Dnes se k němu připojí další dva hasiči, kteří v noci na dnešek odletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci je především oblečení.

"Dva hasiči zabezpečí převzetí nákladu na letišti v Adiyamanu - to v současné době přijímá pouze speciální lety, pro komerční provoz je uzavřeno - a zůstanou s našim týmem do konce jeho nasazení," uvedl mluvčí.

Český USAR tým začal v úterý večer prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. V noci na dnešek z nich záchranáři vyprostili poslední dvě těla. "Oba domy jsou tedy rozebrány a činnost na nich ukončena," podotkl Kozák. Část týmu vyrazila na pomoc polským kolegům, kteří požádali o asistenci při průzkumu sutin v místě vzdáleném asi 40 kilometrů od Adiyamanu.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Vyžádalo si dosud více než 28.000 obětí. I pět dní po otřesech záchranáři v troskách měst dál nacházeli přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. Naděje na další zachráněné ale klesají spolu s teplotami. V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.

Témata:  Turecko hasiči

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy