reklama

Londýnská policie v souvislosti s protesty, které musela kvůli výtržnostem zakázat, zatkla přes 1760 lidí. Čtyři z nich zadržela poté, co skupina aktivistů ve východním Londýně vyšplhala na střechu vagonů metra. Lidé demonstranty stahovali dolů, házeli po nich jídlo a jednoho z nich dokonce musela před rozhněvaným davem bránit ochranka dráhy.

zdroj: YouTube

"Musíme se poučit z toho, co se okolo metra stalo," uvedla Sarah Lunnonová z politického vedení hnutí. "Očividně jsme to pokazili. Lidé odešli z práce, aby se k nám mohli přidat. Jejich zklamání a rozčarování nám dokládá, že musíme přehodnotit způsob, jakým rozhodujeme," dodala Lunnonová.

Jedním z rozhodnutí je upustit od dvoutýdenních nepokojů, které se konají dvakrát ročně. Místo toho chce hnutí dát prostor vědcům a odborníkům a tím pomoci utvářet globální debatu o změnách klimatu.

I když akce ekologických aktivistů vzbuzují kontroverzi, mnoho z nich stále věří, že radikální akce jsou efektivním způsobem, jak vytvářet tlak na světové vlády a přitáhnout k problematice globálního oteplování pozornost médií a veřejnosti.

"Je to pro nás velmi tenká hranice a něco, co se musíme naučit," uvedla Lunnonová, podle které musí hnutí do budoucna zvážit i mírumilovné protesty.

Kampaň za boj se změnami klimatu přitáhla v uplynulých týdnech do Londýna 30.000 aktivistů, včetně 43letého Bena Atkinsona, který v pátek po lešení vyšplhal na londýnský Big Ben, kam pověsil dva transparenty.

reklama