reklama

Jako vzestup al-Káidy

Tento nesoulad se neomezuje na kulturní vnímání, ale také americké represivní orgány, tajné služby a soudy pohlížejí na uvedené případy odlišně, uvádí Soufan. Deklaruje však, že jde o pouhé maskování poučných podobností mezi oběma formami organizované nenávisti.

Bývalý agent FBI, který strávil téměř 25 let bojem s džihádistickým terorismem hovoří o znepokojivé paralele mezi vzestupem al-Káidy v 90. letech a dnešním rasistickým terorismem. Poukazuje, že bílí rasisté se podobně jako islamisté snaží využít násilí k vytvoření atmosféry strachu a chaosu, která by jim umožnila transformovat společnost dle jejich představ.

Náborová videa rasistů i islamistů tak kladou důraz na životní styl, který nabízejí rekrutům - "čistotu", vojenský řád a fyzickou zdatnost, vysvětluje odborník. Připomíná, že džihádisté sdílejí videa s popravami a komunikují přes síť Telegram, zatímco pravicoví extremisté sdílejí záběry útoků na novozélandské mešity a debatují na platformě 8chan.

"Jedna skupina neonacistů založená veteránem válek v Iráku a Afghánistánu použila tuto analogii ve svých logických závěrech a nazvala se Základna, což je přesný překlad významu slova al-Káida," pokračuje Soufan. Dodává, že organizace dokonce používá podobnou černou vlajku a ve své internetové knihovně má i teroristické manuály od al-Káidy, včetně publikace, která naučila útočníky na bostonský maraton vyrábět výbušniny z tlakových hrnců.

Za nejvíce znepokojivou označuje expert skutečnost, že obě skupiny mají válečné zóny, kde se učí bojovat - v případě džihádistů jde o konflikty v Afghánistánu a na Balkáně v 80. a 90. letech a dnešní válku v Sýrii, bílí rasisté mají válku na východě Ukrajiny, kde válčí na obou stranách.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle experta Kacpera Rekawaka odešlo bojovat na Ukrajinu až 17 tisíc lidí z padesáti zemí, konstatuje Soufan. Dodává, že styky s krajně pravicovými milicemi na Ukrajině udržoval nejméně jeden ze čtyř Američanů odviněných z rozpoutání rasistického násilí v Charlottesville v roce 2017, a podle svého manifestu na Ukrajině pobýval i muž, který spáchal masakr v novozélandských mešitách, navíc během útoku měl na bundě symbol jedné z hlavních ultranacionalistických ukrajinských skupin.

Stále větší hrozba

Je proto stěží překvapivé, že bílí rasisté představují stále větší hrozbu ve Spojených státech, deklaruje bývalý agent FBI. Odkazuje na studii nevládní organizace Anti-Defamation League, která zjistila, že v roce 2018 zabili pravicoví extremisté v USA třikrát více lidí než islamisté, čímž se loňský rok stal nejhorším z pohledu pravicově extremistického násilí od roku 1995, kdy došlo k teroristickému útoku na vládní budovu v Oklahomě. "Kvůli masakrům, jako byt ten sobotní v El Pasu může být rok 2019 ještě horší," obává se expert.

Americké tajné služby a policie hrozbu nepodceňují, zdůrazňuje Soufan. Připomíná, že podle květnového vyjádření představitelů FBI v Kongresu vyšetřují agenti na 850 případů vnitřního terorismu, avšak současná protiteroristická opatření v USA vycházejí z reakce na 11. září 2001 a míří téměř výhradně ne zahraniční organizace jako al-Káida, díky čemuž zákon například umožňuje sledovat komunikaci Američanů podezřelých s napojení na zahraniční teroristické organizace, zatímco americké občany napojené na domácí, byť sebenebezpečnější teroristické skupiny chrání zákon o slobodě slova.

Po roce 2001 bylo mnoho lidí obviněno z poskytování materiální podpory zahraničním skupinám označených jako teroristické, ale tato obvinění nelze aplikovat na ty, kteří podporují teroristické organizace v USA, jelikož neexistuje žádný jejich seznam, vysvětluje odborník. Dodává, že podíl na domácím terorismu je těžší prokázat a tresty jsou v poměru k závažnosti provinění nízké - ostatně ani atentátník z Oklahomy, Timothy McVeigh, který spáchal nejhorší domácí teroristický útok v amerických dějinách, nebyl z těchto důvodů obviněn z terorismu.

Mnoho amerických spojenců již změnilo zákony tak, aby umožnily lepší vyšetřování domácích teroristů, poukazuje bývalý agent FBI. Konstatuje, že například britská tajná služba MI5 může proti domácím extremistům aplikovat stejné postupy, jaké dříve nasadila proti al-Káidě, a FBI by měla tento příklad následovat při zajištění dostatečné ochrany ústavních svobod.

To se však může stát pouze ve chvíli, kdy Kongres změní zákony, aby bylo možné zařazovat na seznam teroristických skupin i americké organizace, což by poskytlo represivním složkám plnou plejádu sledovacích nástrojů a žalobcům možnost vznášet smysluplná obvinění proti domácím teroristům, domnívá se Soufan.

"Před dvaceti lety jsme ostudně  podcenili rostoucí hrozbu islamistického terorismu," připomíná odborník. Dodává, že USA za to tvrdě zaplatily 11. zářím 2001 a nyní si nemohou dovolit čekat, až podobný útok spáchají bílí rasisté.