reklama

Cílem konference, kterou běloruská opoziční vůdkyně pomáhala zorganizovat, je podpořit běloruskou občanskou společnost. Rakouské společnosti patří mezi nejvýznamnější firmy z Evropské unie, které v Bělorusku působí. Banka Priorbank, která je čtvrtou největší v zemi, pokud jde o úvěry, je součástí rakouské finanční skupiny Raiffeisen. A na běloruském trhu je rovněž aktivní i mobilní operátor A1 Telekom Austria.

"Rozumíme tomu, že velké společnosti jako A1 se svých obchodních aktivit v naší zemi nechtějí vzdát," uvedla v rozhovoru Cichanouská. "Mohly by ale pro svou přítomnost stanovit určité podmínky a dát tak jasně najevo, že jejich zaměstnanci nemohou být uvězněni jen kvůli tomu, že mají rozdílný názor na Lukašenka," dodala. Jak opoziční vůdkyně, která žije v exilu ve Vilniusu, doplnila, Rakousko by rovněž mohlo přijmout studenty vyhozené z běloruských univerzit.

V loňských prezidentských volbách v Bělorusku podle oficiálních výsledků opět zvítězil Alexandr Lukašenko. Výsledky ale zpochybnila tamní opozice i většina demokratických států, což spustilo obrovskou vlnu protestů. Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovoří o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících. Podle opozičních představitelů volby v srpnu 2020 vyhrála ve skutečnosti právě Svjatlana Cichanouská.

Pondělní konference se kvůli rakouskému lockdownu koná pouze ve virtuálním formátu. Měli by se jí účastnit mimo jiné ministři zahraničí Německa, Finska, Lotyšska, Estonska, Slovinska a Slovenska. Běloruská vláda účast odmítla.