Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína a Indie mají vakcíny proti covidu, jež se podávají nosem nebo vdechnutím

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Úřady v Číně a Indii schválily nové vakcíny proti covidu-19, které se nepodávají injekčně. Obě země věří, že podávání přípravku méně invazivním způsobem pomůže zvýšit počet lidí očkovaných proti této infekční nemoci, uvedla dnes agentura AP. V Indii úřady schválily vakcínu, která se podává vstřikem do nosu, v Číně pak vdechnutím ústy.

"Tento krok dále posílí náš boj proti pandemii," uvedl indický ministr zdravotnictví Masukh Mandavija po dnešním schválení preparátu od místního výrobce, farmaceutické firmy Bharat Biotech. Vakcína se podává vstřikem do nosu, podle agentury AP ale není známé, jak moc je tato verze účinná. Výrobce totiž nezveřejnil výsledky klinických testů.

V nedělí čínský lékový regulátor schválil přípravek od společnosti CanSino Biologics, který se podává vdechnutím ústy. Tato vakcína by měla sloužit k podání posilovací dávky.

Podle odborníků vakcíny proti covidu-19, které se podávají bez vpichu, by mohly přispět k větší proočkovanosti světové populace, a to hlavně v chudších zemích. Velmi zajímavé jsou podle nich přípravky podávané vstřikem do nosu. "Výhodou nosních vakcín je, že mohou zastavit virus dříve, než se usadí v plicích a začne se tam množit," uvedla indická imunoložka Viníta Balová. Podle ní účinnost vakcín podaných vdechnutím souvisí s velikostí kapek. Větší kapky vyvolají imunitní odezvu hlavně v ústech a krku, ty menší se dostanou až do plic. Obě vakcíny fungují na základě podání zneškodněného viru, na který reaguje imunitní systém.

Míra proočkovanosti se mezi dvěma nejlidnatějšími zeměmi na světě výrazně liší. V Číně podle serveru Our World in Data má dvě dávky vakcíny zhruba 90 procent obyvatel, v Indii zhruba dvě třetiny lidí.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.