reklama

Čínská armáda v Pekingu předvedla své nejmodernější technologie. Ukázala mimo jiné mezikontinentální balistickou střelu Tung-feng 41 (Dong Feng 41, Východní vítr 41), která je údajně schopna nést až deset jaderných hlavic a která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA. Na přehlídce se objevilo hned 16 zmodernizovaných odpalovacích zařízení se střelami Tung-feng 41, napsala agentura AP. Před zraky čínských politiků shromážděných na tribuně na náměstí Tchien-an-men také prošlo 15.000 vojáků a defilé přihlížely tisíce diváků s čínskými vlajkami.

"Žádná síla nemůže otřást statusem naší skvělé rodné země a žádná síla nemůže zastavit pokrok čínského lidu a čínského národa," řekl prezident Si. Vojenskou přehlídku sledoval z jižní části náměstí, tedy ze stejného místa, odkud Mao Ce-tung 1. října 1949 vyhlásil založení Čínské lidové republiky. Nynější nejvyšší čínský představitel podle americké televize CNBC ve zhruba desetiminutovém projevu nejmenoval žádnou jinou zemi a zdůraznil, že Čína bude usilovat o mírový rozvoj.

zdroj: YouTube

Mezi představenou vojenskou technikou vzbudil velkou pozornost takzvaný hypersonický kluzák Tung-feng 17. Ten je údajně schopen dosáhnout rychlosti Mach 5 až Mach 10 (6173 až 12.360 kilometrů za hodinu) a lze ho jen stěží zachytit radary používanými pro lokalizaci běžných balistických střel či zasáhnout systémy protiraketové obrany. Kluzák může být opatřen konvenčními i jadernými hlavicemi.

Zahraniční média si všimla také například nového bezpilotního letounu Li-ťien (Ostrý meč) s technologií stealth, díky které jsou takové stroje obtížně zjistitelné radarem. Dron, který tvarem připomíná netopýra, může být využit ke špionážním účelům nebo k překvapivým útokům na dobře bráněné cíle. Podle čínských státních médií 40 procent zbraní předvedených na přehlídce bylo na veřejnosti k vidění poprvé. Jednou z nich byla i mohutná dálkově řízená ponorka, napsal zpravodajský server BBC News.

Po vojenské přehlídce následoval průvod alegorických vozů, které znázorňovaly například technologický pokrok Číny nebo "demokracii a vládu práva". Na dalším z vozů byl obří portrét prezidenta Si.

V průvodu jel také vůz znázorňující ostrov Tchaj-wan, který se ocitá pod rostoucím ekonomickým a diplomatickým tlakem Pekingu. Tchajwanská nezávislá vláda dnes odsoudila Čínu jako diktaturu, která představuje hrozbu pro mír a snaží se hledat ospravedlnění pro vojenskou expanzi.

Zároveň dnes pokračují protesty v Hongkongu, jehož obyvatelé se od začátku léta bouří proti místní vládě podporované Pekingem. Podle televize CNN zde pochodovaly tisíce lidí a byla ohlášeny srážky s policií.

Loading...

6 komentářů (Poslední 02.10. 10:16) Napište svůj názor

reklama