Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí nakažených covidem-19 se výrazně snížil

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc výrazně snížil. Ukazují to údaje, které zveřejňuje čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle posledního údaje za pondělí zemřelo v čínských nemocnicích 102 nakažených, píše agentura Reuters.

Studie čínských vědců, kterou zveřejnil server časopisu The Lancet, tvrdí, že se v Pekingu krátce po rozvolnění protikoronavirových opatření neobjevily nové subvarianty koronaviru.

Podle údajů čínských úřadů počet nakažených, kteří v pondělí zemřeli v nemocnicích, klesl na 102. To je o 98 procent méně než při vrcholu na začátku ledna. Například 4. ledna zemřelo v čínských nemocnicích zhruba 4300 lidí nakažených covidem-19.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace organizace (WHO) v Číně od začátku epidemie zemřelo v souvislosti s koronavirovou nákazou bezmála 118.000 lidí. Většina úmrtí připadá na období po prosincovém rozvolnění čínské politiky nulové tolerance. V zemi se od začátku pandemie nakazilo skoro 99 milionů lidí.

Podle západních analytiků jsou však čínské oficiální údaje pravděpodobně podhodnocené. Řada lidí například mohla zemřít mimo nemocniční zařízení.

Studie vědců z čínských státních výzkumných zařízení, kterou dnes zveřejnil server revue The Lancet, uvádí, že v Pekingu nebyly zachyceny krátce po rozvolnění nové subvarianty koronaviru. Většinu zkoumaných vzorků od nakažených lidí tvořily subvarianty typu omikron BA.5.2 a BF.7, které se vyskytují i jinde na světě. "Svět by měl zcela zklidnit své obavy ohledně toho, že v Číně se šíří nové či speciální varianty (koronaviru)," napsal v prohlášení pro agenturu Reuters jeden z autorů studie George Kao z Čínské akademie věd. Podle něj jsou výsledky studie reprezentativní pro celou Čínu, ačkoliv se výzkum uskutečnil pouze v Pekingu.

Kvůli obavám z nových variant koronaviru řada zemí zavedla omezení pro cestující z Číny, například jejich povinné testování při příjezdu.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy