Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína uvalila nové sankce na americké zbrojovky kvůli prodeji zbraní Tchaj-wanu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Čína uvalila nové sankce na americké zbrojní firmy Lockheed Martin a Raytheon Technologies kvůli prodeji zbraní Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou provincii. Společnosti mají zakázáno dovážet zboží do Číny a také v zemi nově investovat, informovala agentura AP.

Podle AP není jasné, jaký dopad budou sankce na obě firmy mít. Spojené státy zakazují většinu prodeje zbrojních technologií do Číny, někteří vojenští dodavatelé ale zajišťují také civilní zakázky v leteckém a kosmickém průmyslu a v dalších oblastech.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová dnes uvedla, že USA považují čínské sankce za "symbolické a zbytečné".

Čína vnímá Tchaj-wan jako své území, ačkoli ostrov funguje desítky let de facto nezávisle. Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní.

Sankce vůči firmám Raytheon Technologies a Lockheed Martin oznámila Čína rovněž v letech 2019, 2020 či 2022. Jejich podobu Peking tehdy neupřesnil.

Témata:  Čína zbraně Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.