reklama

Tchajwanská armáda vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly, uvedlo ostrovní ministerstvo obrany.

Reuters označuje probíhající manévry za bezprecedentní eskalaci napětí. Čínská armáda ve čtvrtek mimo jiné vypálila 11 balistických raket Tung-feng do vod kolem Tchaj-wanu. Japonské ministerstvo obrany, které cvičení sleduje, uvedlo, že vícero raket přeletělo nad Tchaj-pejí a že pět z nich dopadlo do výlučné ekonomické zóny Japonska.

Vojenské aktivity Pekingu dnes Tchaj-pej označila za "vysoce provokativní". Později ministerstvo obrany sdělilo, že do manévrů v citlivém Tchajwanském průlivu se zapojilo 68 čínských letounů a 13 lodí, z nichž některé překračovaly "mediánovou linii" dělící průliv. Nejmenovaný tchajwanský zdroj Reuters uvedl, že pomyslnou hranici překročilo asi 20 letadel a deset lodí čínského námořnictva.

Střední linie, která prochází Tchajwanským průlivem, je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu. Vytyčena byla během studené války ve snaze oddělit sféry dvou znepřátelených stran a předejít konfrontacím, napsala agentura AFP. Peking podle ní v momentech zvýšeného napětí opakovaně posílal lodě za tuto linii a během posledních dvou let čínští představitelé opakovaně prohlásili, že z jejich pohledu nikdy neexistovala.

Peking vyslal bojová letadla přes tuto linii podle Tchaj-peje už v předchozích dnech. Dnes tchajwanské ministerstvo obrany počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškodila status quo v oblasti.

Peking přistoupil k eskalaci poté, co do Tchaj-peje přes opakovaná čínská varování dorazila Pelosiová, která se stala nejvýše postavenou návštěvou z USA od začátku tisíciletí. Čína krok ostře odsoudila a zanedlouho zahájila vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.

Dnes čínské ministerstvo obrany oznámilo, že provádí letecké a námořní manévry ve třech směrech od břehů Tchaj-wanu s cílem "otestovat společné bojové schopnosti jednotek". Cvičení zahájené ve čtvrtek podle Pekingu potrvá do konce víkendu.

Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Pelosiová dnes v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

USA chtějí situaci kolem Tchaj-wanu uklidnit, řekl Blinken podle zdroje Reuters

Spojené státy chtějí uklidnit situaci kolem Tchaj-wanu po "nehorázně provokativní" reakci Pekingu na návštěvu šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Na ministerském zasedání Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) to podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Podle AP se dnes Blinken setkal i s protějšky z Ruska a Číny.

Peking tento týden spustil rozsáhlá vojenská cvičení a mimo jiné vypálil několik raket do vod kolem Tchaj-wanu. Ostrov, který si čínská vláda nárokuje, přestože je po desetiletí řízen nezávisle, předtím v podobě Pelosiové přijal nejvýše postavenou návštěvu z USA za posledních 25 let, což Peking má za nepřijatelné. Washington mezitím zdůrazňuje, že si nepřeje žádnou změnu "statu quo" v oblasti Tchajwanského průlivu.

Blinken dnes Čínu obvinil, že se snaží zastrašit nejen Tchaj-wan, ale i jeho sousedy, píše s odvoláním na "západního činitele" Reuters. Washington podle ministra zahraničí nadále stojí za svými partnery a spojenci. Mezi ty lze řadit i Tchaj-wan, byť s ním USA nemají formální diplomatické vztahy.

Blinken vystupoval na schůzce ministrů zahraničí ASEAN, které se účastní i šéfové diplomacií partnerských zemí, včetně USA, Ruska, KLDR či Austrálie. Agentura AP uvádí, že americký ministr zahraničí se při dnešním jednání setkal se svými protějšky z Ruska a Číny Sergejem Lavrovem a Wang Iem. "Blinken, který do místnosti vstoupil jako poslední, se na Lavrova ani nepodíval, když usedal na své místo o několik židlí vedle, stejně jako na Wanga, který byl usazený o kousek dál u stejného stolu jako Lavrov," píše AP.

Tchaj-wan nasadil stíhačky, skoro 50 čínských letadel překročilo dělicí linii

Tchaj-wan dnes vyslal stíhačky, aby varovaly 49 čínských letadel před vstupem do jeho vzdušné obranné zóny, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo obrany. Všechna čínská letadla pak krátce překročila střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Tu překročily i čínské lodě, a Tchaj-pej proto uvedl do pohotovosti i námořnictvo a protivzdušnou obranu.

Peking, jehož ozbrojené síly nyní v okolí Tchaj-wanu provádí rozsáhlé manévry, bojová letadla přes tuto linii vyslal podle Tchaj-peje už v předchozích dnech. Dnes tchajwanské ministerstvo obrany takové počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškozuje status quo v oblasti.

Peking se rozhodl vyostřit napětí v oblasti poté, co do Tchaj-peje přes opakovaná čínská varování dorazila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a stala se tak nejvýše postavenou návštěvou z USA od začátku tisíciletí. Čína krok ostře odsoudila a zanedlouho zahájila vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.

Dnes čínské ministerstvo obrany oznámilo, že provádí letecké a námořní manévry ve třech směrech od břehů Tchaj-wanu s cílem "otestovat společné bojové schopnosti jednotek". Cvičení zahájené ve čtvrtek podle Pekingu potrvá do konce víkendu.