Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínské a ruské bombardéry se přiblížily k Aljašce. Jde o první případ záchytu tak daleko na severu

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Severoameričtí spojenci z Kanady a USA ve středu zachytili dva ruské a dva čínské bombardéry letící poblíž Aljašky. Jde o první případ, kdy radary zachytily Rusko a Čínu při společné operaci tak daleko na severu. 

Letku dvou ruských a dvou čínských bombardérů ve středu zachytilo Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD). Všechny čtyři letouny zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru a podle prohlášení NORAD „nebyly považovány za hrozbu“. Informovala o tom americká stanice CNN.

Společné kanadsko-americké síly identifikovaly ruský bombardér TU-95 a čínský H-6. Jde o vůbec první případ, kdy čínské bombardéry vstoupily do aljašské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ). „Letadla nevstoupila do výsostného vzdušného prostoru USA ani Kanady,“ uvádí NORAD.

„Tuto aktivitu Ruska a ČLR v aljašské ADIZ nepovažujeme za hrozbu a NORAD bude nadále monitorovat aktivity konkurentů v blízkosti Severní Ameriky a reagovat na přítomnost přítomností,“ vylíčilo NORAD ve své zprávě.

ADIZ začíná tam, kde končí výsostný vzdušný prostor Kanady a USA, a je to vymezený úsek mezinárodního vzdušného prostoru, který vyžaduje pohotovou identifikaci všech letadel v zájmu národní bezpečnosti, jak přiblížilo velitelství.

Před možným výskytem čínským letadel už v tomto roce varoval v březnu šéf Severního velitelství USA generál Gregory Guillot. „Viděl jsem ochotu a touhu Číňanů působit tam nahoře. Viděli jsme je v námořní oblasti. Viděli jsme je pod rouškou technického nebo vědeckého výzkumu, ale myslíme si, že je to určitě víceúčelové. A pak očekávám, že uvidíme leteckou aktivitu v aljašské části Arktidy již v tomto roce, potenciálně,“ vylíčil tehdy s tím, že je to jeho „velká obava“.

NORAD je dvounárodní velitelství Spojených států a Kanady. Využívá vrstevnatou obrannou síť satelitů, pozemních a palubních radarů a stíhacích letounů v bezproblémové součinnosti k detekci a sledování letadel a k informování o příslušných opatřeních.

Témata:  Čína Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy