reklama

Generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v úterý uvedl, že mezinárodní experti měli v Číně problém dostat se k prvotním datům. Podle něj budou zapotřebí další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.

Liang Wan-nien, který byl spoluvedoucím společné studie, ale dnes novinářům řekl, že čínští a mezinárodní experti měli po celou dobu vyšetřování přístup ke stejným datům a že tvrzení o nedostatečném přístupu nejsou přesná.

"Podle čínských zákonů samozřejmě některé podklady nemohou být odneseny nebo fotografovány, při společné analýze ve Wu-chanu ale všichni mohli nahlížet do databáze, do materiálů - všechno jsme dělali společně," dodal.

Liang rovněž odmítl stížnosti Světové zdravotnické organizace, že zpráva byla zpožděna. "Každá věta, každý závěr, každý jednotlivý údaj" musely být oběma stranami ověřeny, aby mohly být zveřejněny, řekl Liang. "Po celou dobu jsme se řídili heslem 'kvalita na prvním místě'," dodal.

Podle Lianga čínská etapa společného výzkumu původu koronaviru skončila a svět nyní musí prověřit prvotní případy nemoci covid-19 mimo čínské území.

Šéf WHO v úterý konstatoval, že původ viru se odborníkům v Číně objevit nepodařilo. Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů, možná přes mezihostitele. Za nejméně pravděpodobnou experti označili variantu, že virus unikl z laboratoře.