Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský ministr obrany v Moskvě jednal s prezidentem Putinem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Moskvě setkal s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem. Podle agentury TASS o tom informoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Li je v Moskvě ode dneška na několikadenní návštěvě, jednat má i s vojenskými činiteli včetně svého ruského kolegy Sergeje Šojgua.

"Aktivně spolupracujeme na poli vojenských znalostí, pravidelně si vyměňujeme nám prospěšné informace, spolupracujeme na vojensko-technickém poli, provádíme společná cvičení v různých oblastech - na Dálném východě, v Evropě, na moři, na zemi i ve vzduchu," řekl Putin k rusko-čínským vztahům. Jednání podle něj bylo úspěšné.

"Naše vztahy jsou velmi silné. Překonávají vojensko-politické spojenectví za časů Studené války," uvedl Li, který bude v Moskvě jednat i na počátku příštího týdne. Jde o jeho první zahraniční cestu od březnového jmenování do funkce.

Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky loni v únoru zaútočily na Ukrajinu. Peking tvrdí, že v konfliktu zůstává neutrální, ale politicky a rétoricky podporuje Moskvu. Čínský prezident Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal dvakrát s Putinem, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským nemluvil ani jednou. Spojené státy dávaly nedávno najevo znepokojení z možnosti čínských dodávek zbraní ruským ozbrojeným silám.

Témata:  Vladimír Putin Čína

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy