"Aktivně spolupracujeme na poli vojenských znalostí, pravidelně si vyměňujeme nám prospěšné informace, spolupracujeme na vojensko-technickém poli, provádíme společná cvičení v různých oblastech - na Dálném východě, v Evropě, na moři, na zemi i ve vzduchu," řekl Putin k rusko-čínským vztahům. Jednání podle něj bylo úspěšné.

"Naše vztahy jsou velmi silné. Překonávají vojensko-politické spojenectví za časů Studené války," uvedl Li, který bude v Moskvě jednat i na počátku příštího týdne. Jde o jeho první zahraniční cestu od březnového jmenování do funkce.

Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky loni v únoru zaútočily na Ukrajinu. Peking tvrdí, že v konfliktu zůstává neutrální, ale politicky a rétoricky podporuje Moskvu. Čínský prezident Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal dvakrát s Putinem, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským nemluvil ani jednou. Spojené státy dávaly nedávno najevo znepokojení z možnosti čínských dodávek zbraní ruským ozbrojeným silám.

reklama