Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínští cenzoři smazali diskuze o budoucnosti covidových restrikcí v Pekingu

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Cenzoři digitálního obsahu v Číně dnes okamžitě smazali hashtag "příštích pět let", který se začal rychle šířit na místních sociálních sítích. Internetovou diskuzi s tímto heslem rozproudilo údajné vyjádření tajemníka komunistické strany Pekingu, podle nějž hlavní město v průběhu příštích pěti let normalizuje pandemické preventivní kontroly. Informovala o tom dnes agentura AP.

Šéf pekingské komunistické strany Cchaj Čchi údajně pronesl slova o covidové pětiletce dnes ráno v rámci informování o řízení města vládnoucí stranou.

Jednou za pět let se koná sjezd strany na městské úrovni, který předchází celostátnímu sjezdu strany. Ten je plánován letos na podzim. Na těchto sjezdech členové zpravidla hodnotí práci za uplynulé období a zároveň oznamují cíle na dalších pět let.

"V příštích pěti letech bude Peking rozhodně a neúnavně odvádět dobrou práci při normalizaci kontroly prevence pandemií," uvádí se v původní verzi výroků v deníku Beijing Daily, hlavním tisku komunistické strany v Pekingu.

Město podle šéfa pekingských komunistů zavede vysoce kvalitní, pravidelné PCR testy a screeningy na klíčových místech, bude přísně kontrolovat vstupy do residenčních čtvrtí, na pracoviště a do veřejných institucí.

V aktuální verzi deníku Beijing Daily nicméně už není uvedeno slovní spojení "v příštích pěti letech". Na čínské sociální síti Weibo byl stejnojmenný hashtag odstraněn.

Při jeho vyhledávání na platformě sociálních médií se objeví oznámení, že téma nelze zobrazit "na základě příslušných zákonů a předpisů", což je běžná chybová zpráva u témat, které z aplikace odstraní cenzoři.

Od té doby, co se město od dubna potýkalo s vlnou případů vyvolaných variantou omikron, Čína ještě více zpřísnila požadavky na hromadné testování. V Pekingu jsou nyní obyvatelé povinni předložit negativní test, který nesmí být starší 72 hodin, aby mohli vstoupit na jakékoli veřejné místo, včetně restaurací a úřadů.

Po celém městě vláda navíc prosadila zřízení tisíců testovacích míst. Čína se po celou dobu pandemie drží své strategie nulového covidu. Spoléhá se tak na masové testování a zavádí přísné lockdowny, aby zabránila rozsáhlému šíření viru ve společnosti.

Dnešní oznámení a následné vymazání části informací vyvolalo na internetu mezi obyvateli Pekingu hněv a zmatek, dodal list The Guardian. Většinu komentátorů tato pětiletá vyhlídka pokračování současného systému nepřekvapila, ale jen málo z jich ji podporuje.

"Odpočítávání do začátku útěků z Číny začalo," uvedl jeden uživatel Weibo. "Konečným cílem boje proti epidemii je návrat k normálnímu životu, zdá se, že na to všichni zapomněli," poznamenal další.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:40

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy