reklama

Vědecký tým v době, kdy byla pandemie covidu-19 v Evropě na vrcholu, analyzovali geny více než 4000 lidí a hledali společné znaky u těch, kdo se nakazili a měli těžší příznaky.

Riziko těžkého průběhu covidu-19 bylo u lidí s krevní skupinou A o 45 procent vyšší, než u ostatních krevních skupin. Naopak u lidí, kteří mají krevní skupinu 0, bylo toto riziko o 35 procent nižší.

Výzkumníci pod vedením odborníků Andreho Frankeho z univerzity v německém Kielu a Toma Karlsena z univerzity v norském Oslu zjistili, že u pacientů se závažnými příznaky se také častěji objevují shluky genů, které souvisí s imunologickou reakcí a s enzymy ACE2. Ty jsou podle dalších studií receptorem, která SARS-CoV-2 využívá pro vstup do lidských buněk.

"Doufáme, že tato a další zjištění nám budou nápomocná k lepšímu porozumění biologii covidu-19," uvedl genetik Francis Collin z amerického Národního institutu pro zdraví. "Také naznačují, že k identifikaci lidí, u kterých může propuknout závažnější onemocnění, nám můžou pomoci genetické testy a znalost krevní skupiny," píše vědec.

reklama