genetika

Koronavirus SARS-CoV-2

Co ovlivňuje průběh covidu-19? Vědci zveřejnili nová zjištění

Závažnější průběh onemocnění covid-19 může záležet na krevní skupině nakaženého a dalších genetických faktorech, domnívají se evropští vědci. Koronavirem SARS-CoV-2 se snáze nakazí lidé s krevní skupinou A a nemoc se těchto lidí častěji prokazuje těžšími příznaky, vyplývá ze zjištění publikovaných v odborném časopise The New England Journal of Medicine.

Ilustrační foto

Převrat v genetice? Nový objev zcela mění pohled na dědičnost DNA

Revue

Až doposud se myslelo, že tuto mtDNA dědíme od matky. Jenomže nedávno se objevil případ pacienta, který měl podezření na dědičnou chorobu přenášenou skrze mtDNA. Při jejím zkoumání lékaři narazili na nestandardní věc – DNA byla z velké části zděděná po otci, a nikoliv pouze po matce, jak se doposud předpokládalo.

Proč a jak si pamatujeme sny?

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

Revue

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

DNA

Revue

Už žádné dědičné nemoci? Podařilo se nám odstranit "špatné" geny, hlásí vědci

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to velký krok k objevení metody, která v budoucnu odstraní dědičné nemoci jako cystická fibróza.

Fosforová ovce

Fosforová ovce, svítící kotě nebo průhledná myš? Děsivé pokusy, které posouvají genetiku vpřed

Revue

Genetika je mocná zbraň matky přírody a v rukou lidí se stává ještě mocnější. Ale ačkoliv jsme v jejím praktickém používání teprve na začátku, už nyní probíhají pokusy, nad kterými zůstává lidský rozum stát. Vědcům se totiž daří nejen vytvářet zvířata, která svítí ve tmě, ale i taková, která jsou od hlavy až k patě průhledná. A to je jen začátek.

Ovce Dolly, první naklonované zvíře na světě

Technika

Přísně tajný pokus, který změnil svět? Člověk stvořil nový život v laboratoři

Ve skotském Roslinově ústavu přišlo 5. července 1996 na svět zvíře, jehož narození znamenalo velký vědecký úspěch, zároveň ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je teoreticky použitelná i v případě člověka. Asi nejznámější ovčí celebrita ovšem na výjimečnost možná doplatila, a to o půlku kratším životem ve srovnání s obyčejnými ovcemi.

Ilustrační fotografie

Technika

Průlom ve výzkumu kmenových buněk, vědci je dokážou rozdělit

Washington – Výzkum kmenových buněk je v rámci genetiky důležitým oborem a mnozí v něm vidí budoucnost medicíny. K důležitému pokroku nyní došlo díky tomu, že se vědcům podařilo vytvořit kmenové buňky schopné dělení, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii lidského genomu. Informoval o tom deník The Guardian.

Ilustrační foto

Máte obézní rodiče? Tak můžete mít také problémy, tvrdí nová studie

Svět

Berlín - Epigenetika, věda, která zkoumá, jak mohou mít vnější vlivy vliv na dědičnost a geny, zaznamenala další úspěch. Vědci z německého Helmholtz Zentrum München zjistili, že to, jak se rodiče stravují ještě před narozením či početím potomka, může mít vliv na jeho zdraví. Informoval o tom server Science Alert.

Aktuálně se děje

10:05

Liam Payne dostal poslední sbohem. Hvězdy z One Direction na obřadu nechyběly

Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy