Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte obézní rodiče? Tak můžete mít také problémy, tvrdí nová studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto internet

Berlín - Epigenetika, věda, která zkoumá, jak mohou mít vnější vlivy vliv na dědičnost a geny, zaznamenala další úspěch. Vědci z německého Helmholtz Zentrum München zjistili, že to, jak se rodiče stravují ještě před narozením či početím potomka, může mít vliv na jeho zdraví. Informoval o tom server Science Alert.

Výzkum provedený na myších ukázal, že potomci myší, které se stravovaly potravou s vysokým obsahem tuku, měli větší riziko vzniku obezity a cukrovky. Tato tendence se projevila i v případě, že se potomek narodil zdravé náhradní matce, což vyloučilo možnost vlivu chování a stravování během těhotenství.

„Z hlediska základního výzkumu je tato studie důležitá, protože poprvé dokazuje, že získaná porucha metabolismu může být epigeneticky předána potomkům skrze oocyty a spermie," okomentoval výzkum Johannes Beckers, jeden z autorů studie.

Vědci také zjistili, že pokud stravu s vysokým obsahem tuku konzumoval jak otec, tak i matka, dopady na potomka byly větší.

Zdá se také, že zatímco potomci ženského pohlaví mají v případě obézních rodičů větší riziko obezity, u mužských potomků je větší riziko vzniku intolerance glukózy. Příčinu této tendence vědci zatím neznají. Zda epigenetika funguje stejně i u člověka budou muset prokázat další testy.

Témata:  zdraví obezita genetika

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.