Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průlom ve výzkumu kmenových buněk, vědci je dokážou rozdělit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington – Výzkum kmenových buněk je v rámci genetiky důležitým oborem a mnozí v něm vidí budoucnost medicíny. K důležitému pokroku nyní došlo díky tomu, že se vědcům podařilo vytvořit kmenové buňky schopné dělení, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii lidského genomu. Informoval o tom deník The Guardian.

Jak deník vysvětluje, vědcům se vůbec poprvé podařilo vytvořit embryonální kmenové buňky, které obsahují pouze jednu kopii lidského genomu namísto obvyklých dvou.

„Tyto kmenové buňky, vytvořené z ženského vajíčka, jsou prvními lidskými buňkami, které jsou schopné dělit se, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii genomu mateřské buňky," vysvětluje server.

Dieter Egli z Lékařského centra Kolumbijské univerzity, jeden z autorů studie, vysvětluje, že lidské buňky obvykle obsahují dvě kopie genomu, aby v případě, že dojde k mutaci, nebyly změny tak znatelné. To ale kvůli mnohem většímu počtu možných kombinací komplikovalo mapování genomu a zkoumání příčin různých genetických poruch a nemocí.

Právě výzkum abnormalit v lidském genomu a z nich vyplývajících onemocnění by podle deníku měl nejvíce těžit z tohoto nového objevu.

Témata:  genetika kmenové buňky vědci

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.