Washington – Výzkum kmenových buněk je v rámci genetiky důležitým oborem a mnozí v něm vidí budoucnost medicíny. K důležitému pokroku nyní došlo díky tomu, že se vědcům podařilo vytvořit kmenové buňky schopné dělení, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii lidského genomu. Informoval o tom deník The Guardian.
Jak deník vysvětluje, vědcům se vůbec poprvé podařilo vytvořit embryonální kmenové buňky, které obsahují pouze jednu kopii lidského genomu namísto obvyklých dvou.
„Tyto kmenové buňky, vytvořené z ženského vajíčka, jsou prvními lidskými buňkami, které jsou schopné dělit se, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii genomu mateřské buňky," vysvětluje server.
Dieter Egli z Lékařského centra Kolumbijské univerzity, jeden z autorů studie, vysvětluje, že lidské buňky obvykle obsahují dvě kopie genomu, aby v případě, že dojde k mutaci, nebyly změny tak znatelné. To ale kvůli mnohem většímu počtu možných kombinací komplikovalo mapování genomu a zkoumání příčin různých genetických poruch a nemocí.
Právě výzkum abnormalit v lidském genomu a z nich vyplývajících onemocnění by podle deníku měl nejvíce těžit z tohoto nového objevu.
Témata: genetika, kmenové buňky, vědci
Související
18. června 2020 21:55
25. prosince 2018 9:55
23. listopadu 2018 22:18
11. září 2018 8:01
3. června 2018 22:22