reklama

Sedmaosmdesátiletý muž a čtyřiaosmdesátiletá žena zemřeli v nemocnici, kam byli převezeni hned poté, co se u nich na lodi projevily symptomy nákazy. U obou se prokázal koronavirus, u ženy je však jako příčina smrti uveden zápal plic. "Myslím, že obdrželi nejlepší možnou péči," prohlásil před parlamentem japonský ministr zdravotnictví Katsunobu Kato.

Úřady rovněž informovaly o tom, že se virem nakazili dva zaměstnanci ministerstva, kteří na lodi pracovali. Již dříve se přitom nakazili další tři činitelé.

Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo 443 cestujících, u nichž se nákaza nepotvrdila a nepřišli ani do kontaktu s infikovanými na palubě. Vyloďování cestujících má pokračovat ještě několik dní, dnes by obří loď mělo opustit dalších asi 500 lidí.

Na Diamond Princess původně plulo přibližně 3700 lidí z více než 50 zemí světa během luxusní dovolené ve východní Asii. Začátkem února se však v Hongkongu vylodil muž, u nějž se následně prokázal nový koronavirus. Loď se v tu chvíli nacházela v Japonsku a místní úřady se na ni proto rozhodly uvalit karanténu.

Z paluby již evakuovaly stovky svých občanů Spojené státy, některým svým státním příslušníkům zajistila let domů i Jižní Korea. K podobnému kroku se chystá například Austrálie, Kanada, Izrael či Itálie.

První oběť nového koronaviru dnes ohlásila Jižní Korea. Místní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, jež úmrtí potvrdilo, však zatím k případu nezveřejnilo další detaily.

Jižní Korea zaznamenala v posledních dnech prudký nárůst nových případů nákazy. Úřady nahlásily od středy 73 infikovaných, čímž jejich celkový počet v zemi vystoupal na 104. Nejvíce nakažených pochází ze čtvrtého největšího města Tegu. Většina z nich je pak spojena s jedinou postarší infikovanou ženou, která se v posledních dnech zúčastnila několika hojně navštěvovaných bohoslužeb. Vedení města v reakci na rozmach nákazy přijímá krizová opatření, starosta vyzval občany, aby co nejméně vycházeli ven.

Pevninská Čína dnes oznámila, že se za středu objevilo výrazně méně nových případů nákazy koronavirem než v předešlých dnech a týdnech. Částečně je tomu však kvůli změně statistické metodiky čínských úřadů.

reklama