reklama

AFP krátce po poledni evidovala 2,000.576 případů infekce, z toho 1,010.858 v evropských zemích. Web americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), jejíž výzkumníci vývoj pandemie rovněž globálně mapují, ve stejnou dobu hlásil bezmála 1,99 milionu lidí, kteří se nakazili koronavirem, a 127.590 mrtvých.

Nové případy v těchto dnech nepřibývají tak rychle jako na začátku měsíce, stále jsou však hlášeny desetitisíce denně. Hranice dvou milionů padla necelé dva týdny po překročení jednoho milionu, přičemž první lidé se v čínské provincii Chu-pej nakazili na přelomu roku.

S počtem odhalených nakažených rychle roste také počet lidí, kteří se zotavili ze zdravotních problémů způsobených infekcí virem SARS-CoV-2. Podle JHU dnes bylo ze světa hlášeno přes 500.000 uzdravených pacientů. Více než 70.000 takovýchto případů registrují v Číně, v Německu a ve Španělsku.

Nákaza koronavirem se nejčastěji projevuje silným kašlem a zvýšenou teplotou a zejména u starších nebo jinak oslabených lidí může způsobovat velmi vážné problémy s dýcháním. S nemocí z viru, označovanou jako covid-19, je už globálně spojeno bezmála 128.000 úmrtí, z toho více než 85.000 v Evropě. Spojené státy, které jsou nejhůře zasaženou zemí, hlásí přes 26.000 mrtvých.

V Německu přibylo za den téměř 2500 nakažených koronavirem

Nakažených koronavirem v Německu za den přibylo 2486, poprvé od soboty je to větší denní nárůst než předchozí den. Úmrtí za čtyřiadvacet hodin podle dnešních ranních údajů přibylo 285, což je rovněž více, než bylo oznámeno v úterý. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

V pondělí bylo v Německu ohlášeno 2082 nových případů nákazy koronavirem a 170 nových úmrtí lidí s nemocí covid-19. Údaje z posledních dnů ale mohly být ovlivněny velikonočními svátky.

Celkem k dnešnímu dni registrují německé úřady podle RKI 127.584 osob infikovaných koronavirem, z toho 3254 lidí zemřelo, uvedla agentura Reuters.

Rusko zaznamenalo přes 3000 případů koronaviru za den

Rusko dnes ohlásilo 3388 nových výskytů koronavirové nákazy, což je další rekordní nárůst během jediného dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24.490, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb pro boj s infekcí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo během noci dalších 28 pacientů, celkem 198 lidí. "Je to poprvé, co za 24 hodin bylo v Rusku zjištěno více než 3000 nových případů," poznamenala agentura Interfax.

O den dříve přírůstek nových nakažených činil 2774, což byl také denní rekord, připomněl list Kommersant.

Server Newsru.com upozornil, že nově se první případy nákazy potvrdily i v nejvýchodnějším cípu Ruska, na poloostrově Čukotka, a na severu, v Něneckém autonomním okruhu. Posledním z 85 ruských regionů, kde se nákaza dosud neobjevila, zůstává Altajská republika, ležící ve stejnojmenném pohoří v jižní části Sibiře.

První případ nákazy koronavirem, který se počátkem roku začal do světa šířit z Číny, byl v Rusku zaregistrován 31. ledna. Ruská vláda posléze zavedla řadu opatření, uzavřela školy, divadla i hranice a vyhlásila režim nepracovního týdne, který posléze prodloužila do konce dubna. Nyní v zemi fungují pouze klíčové podniky a úřady a otevřené jsou jen lékárny a obchody s prodejem zboží denní potřeby.

S omezením volného pohybu začal podle médií moskevský starosta Sergej Sobjanin, který opatření také postupně zpřísňoval. Od konce března v Moskvě, ale i ve většině regionů, smějí lidé vycházet ze svých domovů jen v nejnutnějších případech.

Ve Španělsku za den 523 obětí covid-19

Ve Španělsku zemřelo za předchozí den 523 lidí s nemocí covid-19, je to méně než denní nárůst oznámený v úterý dopoledne, kdy to bylo 567. Infikovaných přibylo pět tisíc, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se v zemi dosud nakazilo 177.633 lidí, z toho 18.579 zemřelo a 70.850 se uzdravilo, uvedl deník El País.

Za posledních pět dnů byl ve Španělsku denní nárůst počtu obětí covid-19 čtyřikrát nižší než 600, předtím byl tento počet po více než dva týdny vždy vyšší, mnohdy i přes 800. Nejvíce mrtvých s nemocí covid-19 ve Španělsku za den oznámilo ministerstvo zdravotnictví 2. dubna, kdy to bylo dokonce 950 úmrtí.

Počty nových případů nákazy v posledních šesti dnech klesaly a v úterý bylo oznámeno den 3045 nově potvrzených nakažených, což byl nejnižší počet nových případů nákazy za den v předchozích třech týdnech. Dnes bylo oznámeno 5092‬ nových nakažených. Údaje zveřejňované ministerstvem zdravotnictví vždy dopoledne jsou k 21:00 předchozího den.