reklama

Z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 11.619 lidí, dodala agentura TASS.

Denní přírůstek - 7099 nových případů - je rekordní za celou dobu pandemie, poznamenala agentura Interfax. O den dříve bylo nových případů 5841.

Postiženo je všech 85 regionů nejrozlehlejší země světa. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde se nyní potvrdilo 3093 nových případů, poznamenal list Kommersant. O den dříve to bylo 2220 nových případů. Deník také upozornil, že podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se Rusko v počtu infikovaných nyní nachází na osmé příčce ve světě.

Prezident Vladimir Putin kvůli pandemii prodloužil období pracovního klidu do 11. května, od následujícího dne má podle hlavy státu následovat postupné uvolňování platných omezení. Vše ale ještě bude záviset na ukázněnosti obyvatel za nadcházejících květnových svátků. Úřady doporučují Rusům "nerozšiřovat okruh přátel" a zdržet se popíjení alkoholu, dodal deník na svém webu.

Ukrajina má nyní 10.406 potvrzených případů nákazy koronavirem, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zatím 261 lidí, uvedl dnes ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. V zemi s přibližně 42 miliony obyvatel se 1238 pacientů uzdravilo z covidu-19, který koronavirus způsobuje.

"K poklesu nedošlo," konstatoval list Ukrajinska pravda k údajům, že za uplynulých 24 hodin zdravotníci zaznamenali 540 nových případů, dalších 11 pacientů podlehlo komplikacím a 125 lidí se uzdravilo. Mezi 10.406 potvrzenými případy je 717 dětí a 2063 zdravotníků.

Ukrajinská vláda, která prodloužila protinákazová opatření do 11. května, očekává vrchol pandemie v zemi počátkem příštího měsíce, dodala agentura Reuters.

Prvních 15 případů nákazy koronavirem dnes potvrdil středoasijský Tádžikistán. Pět případů v této postsovětské zemi bylo podle tamního ministerstva zdravotnictví zjištěno v hlavním městě Dušanbe, deset dalších v oblasti u hranic s Uzbekistánem a Kyrgyzstánem.

"V nemocnicích se pod dohledem lékařů nachází více než 2000 lidí se symptomy nemoci," napsal středoasijský zpravodajský server Fergana. Připomněl že Tádžikistán až dosud zůstával jednou z mála zemí světa, které úředně nepotvrdily žádný případ infekce, "jakkoli od začátku dubna stoupal počet pacientů se zápalem plic". Úřady to ale dosud označovaly za sezónní záležitost vyvolanou nepřízní počasí.

Operativní štáb pod vedením premiéra také rozhodl o povinném nošení roušek na obličeji. Studenti z prvních tří ročníků vysokých škol mají nyní od 4. května prázdniny; státní zkoušky nastávajících absolventů mají skončit do poloviny května. Prázdniny pro ostatní školy i školky začaly toto pondělí. V republice se také dezinfikují ulice, parky, veřejné sály. Společenské a sportovní akce jsou v Tádžikistánu zakázány, mešity, kina a divadla jsou zavřené, dodal server.

reklama