Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covidová opatření téměř opadla, nevyplatí se využívat hotelové lékaře

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Opatření spojená s koronavirovou nákazou se podle letošní inspekční cesty zástupců ERV Evropské pojišťovny zaměřené na cestovní pojištění ve většině oblíbených turistických destinací zúžila na dezinfekční gely. Pojišťovna to sdělila ČTK.

Počet lidí pozitivních na covid-19 ale roste a Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci června doporučila v místech, kde je vysoký počet lidí, nošení roušek či respirátorů. Některé země to znovu mají za povinné. V případě zdravotních potíží však ERV nedoporučuje využití služeb hotelových lékařů. Na vhodného lékaře podle ní odkáže asistenční služba.

Roušky nebo respirátory jsou ve většině zemí podle ERV nyní povinné pouze pro personál nemocnic, od turistů nejsou striktně vyžadované. Povinnost mít zakrytá ústa a nos ve vnitřních prostorách od minulého týdne kvůli rostoucímu počtu nakažených však zavedl Kypr. Za porušení nařízení hrozí podle místních médií pokuta 300 eur (asi 7500 korun).

"Myslím, že covid nám stále hrozí a cestování bez jakýchkoliv restrikcí pravděpodobně fungovat nebude. Nečekám ale, že by byly tak přísné jako v předchozích vlnách," řekl ČTK ředitel cestovní agentury Invia pro ČR, Slovensko a Maďarsko Michal Tůma. Mluvčí agentury Andrea Řezníčková doplnila, že lidé si už dříve na omezení související s pandemií zvykli a zatím se podle ní nevyskytly případy, kdy by klienti kvůli zpřísnění opatření chtěli dovolenou rušit.

Pokud má člověk na dovolené zdravotní potíže, stejně jako v předchozích letech podle manažera marketingu a komunikace ERV Vlastimila Divokého platí, aby se neobracel na hotelového lékaře. Často totiž ordinuje nadbytečné výkony. "I za banální zákrok si pak tito často samozvaní lékaři účtují několikanásobně vyšší ceny, než je obvyklé, které pak nemusí pojišťovna proplatit," uvedl.

Kvalita zdravotní péče je podle Divokého v mnoha zemích rozdílná ve srovnání s tou, na které jsou lidé zvyklí v České republice. Především v Egyptě a některých dalších středomořských zemích se pojišťovna setkává s pochybnou odborností "lékařů" pracujících právě v hotelech. Na prověřeného specialistu navede klienta asistenční služba. Zástupci ERV proto pravidelně navštěvují oblíbená turistická místa a kontrolují úroveň smluvních klinik a nemocnic.

S cestovními kancelářemi se Češi letos v létě nejčastěji vypraví do Řecka. Divoký upozornil, že základním problémem v tamních nemocnicích je absence sester. O pacienty se po dobu léčby běžně stará rodina či známí. ERV proto podle něj hradí pobyt rodinného příslušníka coby opatrovníka. Kvůli nedostatku personálu je také v řeckých státních nemocnicích třeba počítat s delšími čekacími lhůtami, dodal.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

13:48

Nový partner Vandy Hybnerové odhalen. Roli sehrál alkohol

Velkou premiéru si odbyl nově odhalený partner Vandy Hybnerové, když jí dělal doprovod při rozhlasovém rozhovoru. Ke slovu se totiž kromě oblíbené herečky dostal i on sám. Celé Česko se tak dozvědělo, jak se dali dohromady. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy