Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další konzervativci žádají odchod Johnsona po usvědčující zprávě o večírcích

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Nejméně tři poslanci britské Konzervativní strany vyjádřili nedůvěru v premiéra Borise Johnsona poté, co vládní vyšetřovací zpráva detailně popsala porušování protiepidemických opatření uvnitř jeho kanceláře. Zákonodárce John Baron dnes uvedl, že vyšetřování úřednice Sue Grayové a londýnské policie odhalily "ostudný vzorec" chování v čase koronavirových restrikcí a že premiérovo vysvětlování odmítá.

Johnson tvrdí, že o rozsahu večírků ve svém úřadě nevěděl, ačkoli se několika akcí účastnil, a odmítá rezignovat.

Osud Johnsona a celého skandálu známého jako Partygate je nyní především v rukách konzervativních poslanců. Mohou totiž vyvolat hlasování o jeho sesazení z pozice lídra strany, které by následovalo, pokud by svou důvěru v Johnsona odvolalo nejméně 54 ze současných 359 členů poslaneckého klubu. Zatím jich podle britských médií veřejně proti premiérovi vystoupila dvacítka, další tak údajně učinili v zákulisí.

Nově se k rebelům řadí kromě Barona také Julian Sturdy a David Simmonds. Reportér deníku The Daily Telegraph označil vývoj za důležitý, neboť prý nejde o obvyklé Johnsonovy kritiky. "Tohle číslo by mohlo narůst, až se zítra a tento víkend konzervativní poslanci setkají s voliči," dodal.

"Zpráva Sue Grayové a vyšetřování londýnské policie vykreslují ostudný vzorec špatného chování během pandemie, kdy jsme se my ostatní řídili covidovými regulacemi," uvedl v prohlášení Baron. Policie v uplynulých týdnech v návaznosti na odhalení médií vyšetřovala více než deset problematických sešlostí ve vládních prostorách v dobách lockdownů a nakonec udělila přes 120 pokut, z nichž jednu musel zaplatit i Johnson.

"Vzhledem k rozsahu porušování pravidel v čísle deset (ulice Downing Street) nemohu přijmout, že si toho předseda vlády nebyl vědom," pokračuje Baron. Johnson se podle zjištění médií během posledních dvou let ve svém sídle v Downing Street účastnil několika akcí, jaké tehdy platná pravidla zakazovala, a trojice zdrojů z premiérské kanceláře popsala zpravodajské společnosti BBC, že Johnson z jejich pohledu pravidelné večírky schvaloval. Grayová ve své zprávě píše o "kultuře" porušování pravidel, za kterou nese zodpovědnost vedení vlády.

Poslanec Sturdy uvedl, že po výsledcích policejního a vládního vyšetřování už nemůže premiérovi věřit a že považuje jeho rezignaci za krok ve veřejném zájmu. "Je zjevné, že zatímco vláda a naše politika má důvěru veřejnosti, předseda vlády ji nemá. Tudíž je načase, aby odstoupil," řekl zase Simmonds.

Od konce loňského listopadu, kdy aféru Partygate odstartovala zpráva bulvárního listu Daily Mirror, Konzervativní strana ztrácí v průzkumech preferencí na opoziční labouristy. Kromě toho sondáže naznačují, že drtivá většina Britů si myslí, že Johnson v parlamentu lhal, když tvrdil, že se v Downing Street žádné restrikce neporušovaly. "Ale zdá se, že Boris Johnson je pro tuto chvíli v bezpečí," komentoval vývoj hlavní politický zpravodaj BBC Chris Mason.

Témata:  Boris Johnson Konzervativní strana (Spojené království)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.